כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

כאבי גב ברפואה הסינית

טיפול בכאבי גב

כאבי גב הינה אחת הבעיות הנפוצות ביותר בעולם. כ- 80% מכלל האוכלוסייה סובלים או יסבלו מכאבי גב בשלב כזה או אחר בחייהם עקב פציעות או טראומות כאלו ואחרות. סקרים מראים, כי אחד מכל עשרה אנשים סובל מכאבי גב כרוניים. כאבי הגב יכולים להופיע באזורי הגב השונים, גב עליון, אמצע הגב, וגב תחתון. הכאב עשוי להיות מקומי, נקודתי-חד או מפושט עם הקרנה לאזורים מרוחקים יותר.

הסיבות להיווצרות כאבי הגב הינן שונות ומגוונות, בין היתר, בלט דיסק כתוצאה מתנועות לא נכונות, שינויים מבניים היוצרים עומס- לחץ על החוליות, חוסר איזון במערכת השלד כתוצאה מהבדלים באורכי הרגליים או פלטפוס אשר משנה את  היציבה של השריר- שלד, סקוליוזיס (עקמת), קיפוזיס (קימור של הגב העליון), פריצת דיסק, מחלות ריאומטיות, מחלות זיהומיות, גידולים ואפילו טיפולים רפואיים כגון זריקת אפידורל אשר עלולה לגרום לכאבי גב תחתון מתמשכים לאחר הלידה.

פעמים רבות, יוצרים כאבי הגב הקרנה לאזורים מרוחקים יותר לאורך האמה וכף היד או לאורך הירך האחורי, הברכיים ועד כפות הרגליים. הקרנה לאורך הרגליים נקראת גם סכיאטיקה מאחר והקרנה זו מתרחשת בעקבות הלחץ הנוצר על העצב הסיאטי העובר באזור האגן.

הטיפול המערבי למרבית כאבי הגב הינו מוגבל ולרוב הטיפול ניתן על ידי תרופות אנטי דלקתיות,  זריקת וולטרן לשיכוך כאבים אקוטיים ובמקרים חמורים במיוחד של פריצות דיסק אשר פוגעות בתפקוד איברי הגניטליה או בכאבים חזקים כרוניים הפיתרון עלול להיות ניתוח.

 

צרו קשר עכשיו ושימו קץ לסבליכם בעזרת טיפול בדיקור סיני וטוינא אשר הוכח ונמצא כטיפול היעיל ביותר לכאבי גב

 

האבחון הסיני לכאבי גב

הרפואה הסינית מאבחנת את כאבי הגב על פי שמונה עקרונות בסיסיים:

עודף מול חוסר- בודקים האם הכאב מתגבר או נעלם לאחר פעילות גופנית קלה. במידה והכאב מופיע בבוקר לפני פעילות כלשהיא ונעלם לאחר פעילות קלה או כאב שלא מרפא כל הזמן מרמז על "עודף" באזור הכאב לעומת כאב שמופיע רק בסוף היום אשר מרמז על "חולשה" של האזור הכואב.

חום מול קור- אנו בודקים האם חום או קור מקלים או מחמירים את הכאב. אבחנה זו מסייעת רבות בטיפול בכאב עצמו.

פנימי מול חיצוני- יש צורך לאבחן האם הגורם לכאב הוא גורם פנימי כגון ראומטואיד ארטריטיס, אוסטאוארתריטיס ועוד מחלות רבות אשר מתפרצות בתוך גוף האדם ופוגעות במפרקים השונים בגופינו. או כתוצאה מגורם חיצוני כגון תאונה או תנועה לא נכונה וכדומה.

יין מול יאנג- בבדיקה זו אנו מאבחנים את מידת חומרת המצב עימה הגיע המטופל לטיפול. למעשה, אבחנה זו מאפשרת לנו לקבוע האם הטיפול הוא טיפול אקוטי או טיפול סידרתי.

הטיפול בדיקור סיני לכאבי גב

הדיקור הסיני נמצא יעיל במיוחד לטיפול בבעיות כאב. במחקר שנעשה בגרמניה, אשר כלל השתתפותם של כ- 1162מטופלים בין גילאי 18-86 אשר סבלו מכאבי גב כרוניים (כ- 8 שנים בממוצע), נמצא כי שיטת הדיקור הסיני הינה השיטה היעילה ביותר לטיפול בבעיות כאבי הגב.

במסגרת המחקר חולקו המשתתפים לשלוש קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה טיפול בעזרת דיקור סיני, הקבוצה השנייה קיבלה "דיקור דמה"- אשר הינו דיקור שטחי המתבצע על נקודות שגויות וללא אבחנה בתדירות דומה לזו של הקבוצה הראשונה. ואילו הקבוצה השלישית, קיבלה טיפול קונבנציונאלי מלא אשר כלל משככי כאבים, פיזיותרפיה ואימון גופני.

לאחר 6 חודשי מחקר, תוצאותיו היו חד משמעיות. נמצא כי 47.6% מהמטופלים בקבוצה הראשונה דיווחו על שיפור משמעותי והקלה בכאב, לעומת הקבוצה השלישית בה רק כ- 12% מהנבדקים דיווחו על שיפור והקלה בכאב. כמו כן, בקבוצה השנייה ("דיקור דמה")  44.2% מהנבדקים דיווחו על שיפור והקלה בכאב.

עם זאת, חשוב לציין כי בדיקור סיני לטיפול בבעיות כאב לנקודות מקומיות (גם אלו שאינן נמצאות על המרידיאנים) יש חשיבות עליונה בהזרמת הדם באזור הכאב והשפעה על הפרשת אנדורפינים במוח לצורך שיכוך הכאב.

הטיפול הסיני לכאבי גב הינו משולב החל מדיקור ועד טכניקות טיפול שונות כגון גוואשה, מוקסה וכוסות רוח,  צמחי מרפא סיניים וטווינה (פיזיותרפיה סינית). במהלך הטיפול בכאבי גב, נעשות טכניקות שונות הגורמות להמרצת הדם בצורה מקומית, הרפיית השרירים המכווצים באזור הכאב ושיכוך הכאב, בנוסף נעשות מניפולציות שונות אשר מסייעות בפתיחת המפרקים ובשחרור האזור הכואב.

 

המלצות כלליות למניעה וטיפול בכאבי גב

פעילות גופניתסדירה המחזקת את שרירי הגב התחתון יכולה למנוע כאבי גב. הליכהמהירה מחזקת את מפרקי הגב והרגליים, כפיפות בטן, מתיחות לעמוד השדרה ופעילויות כגוןפילאטיס, פלדנקרייז ויוגה יכולות למנוע כאבי גב.

נעילת נעליים נוחות ושימוש במדרסים המאזנים את היציבה, יכול להוריד שכיחות כאבי הגב במידה דרמטית. כאשר כפות הרגליים והקרסוליים אינם מאוזנים, עלול המצב לגרום לתגובת שרשרת שלכל מפרקי הגוף. תחילה, הברכיים והירך נושאים בעומס הנובע ממבנה לא מאוזן, אולם בהמשך,העומס ישפיע על הגב ועלול ליצור כאבי גב כרוניים.

הרמת משאות וחפצים בצורה בטוחה הינה חשובה לא פחות. הרמת חפצים כבדים צריכה להיעשות על ידי כיפוף הברכיים, כך שמשקל הגוף והגפיים תומך במאמץ. כאשר מרימים חפץ כבד יש להימנע מתנועה הגורמת לסיבוב המותןבעת ההרמה.

הימנעו מישיבה ארוכה או הימצאות בתנוחה קבועה למשך זמן רב, שכן אלה, עלולים ליצור עומס רב על הגב התחתון. במידה והינכם עובדים בעבודה משרדית, הקפידו לעמוד כל מחצית השעה ולצעוד מספר צעדים, על מנת להוריד לחץ מעמוד השדרה. 

כמו כן, מומלץ להימנע מנעלי מגף, נעלי עקב וכפכפים ככל האפשר. המשותף לכל אלה, הינו יצירת עומס רב על שרירי השלד, חוסר יציבות ולחץ רב על גידי כף הרגל. הלחץ הקבוע על שרירי השלד עלול לגרום  בסופו של דבר להיווצרותם של כאבי גב.