כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

הגלולה כסמל לשחרור האישה

 

יום האישה הקרב ובא, מסמל יותר מכל, דואליות ביחס החברה כלפי נשים. מחד, מסמל הוא את יום שחרור האישה ועצמאותה בחברה, בכלכלה ובפוליטיקה ומאידך, מסמל הוא יותר מכל את חוסר השוויון בין המינים, מאחר ואם היה שוויון מוחלט לא היה צורך ביום שכזה.

כאשר בוחנים בראייה רפואית מה למעשה מסמל יותר מכל את שחרור האישה בחברה הרי התשובה היא חד משמעית- הגלולה למניעת הריון.

כמטפל ברפואה סינית אינני תומך נלהב של אותה "גלולת פלא" אשר מונעת הריון ומפריעה לפעילות התקינה של הפרשת הורמוני המין. אולם, קשה יותר להתעלם מהתמורות העצומות של גלולה זו הן בהיבט הפיזיולוגי והן בהיבט הפסיכולוגי.

מאז המצאת הגלולה למניעת הריון ועד היום נעשה בה שימוש נרחב ע"י מאות מיליוני נשים ברחבי העולם. שימוש זה מצביע על רצונן של הנשים לשבור את התפיסה המקובלת שרק גברים מעוניינים במין ונשים לא, שהרי לא רק נשים עם בן זוג קבוע נוטלות גלולות למניעת הריון באופן קבוע. המהפכה המינית יצרה לגיטימציה נשית לחיפוש אחר הסיפוק המיני. כיום, אנו עדים לשינוי ולפתיחות רבה יותר של נשים. למשל, בקיום יחסי מין לפני הנישואים והתנסות עם יותר מבן זוג אחד. ישנה תחושה מוטעית שכביכול קל יותר כיום לאישה להיכנס למיטה עם גבר ללא הצורך בחיזור ממושך וללא רגשות אשמה כבדים, אך במבחן המציאות נשים עדיין נלחמות בסטריאוטיפים חברתיים הקשורים בזהות המינית לפיהן נשים הן אלו המעניקות סיפוק לגבר ולאו דווקא לעצמן. מאז ומתמיד, הנשיות בחברה נקשרה במידה רבה לרכות, עדינות וליכולות "טיפוליות" (אימהיות), בעוד שהמיניות הנשית מקבלת פעמים רבות קונוטציה שלילית ("זולה"). מאז שנות ה- 60 ותחילתה של המהפכה הפמיניסטית עברה המיניות הנשית תפנית חיובית.

מהפכה נוספת שיצרה הגלולה היא שליטת האישה על הילודה בעזרת אמצעי מניעה יעיל, קל ונוח לשימוש. עובדה זו שינתה את הגדרת האישה- כ"יולדת" ואפשרה לה לבחור האם ברצונה להרות, מתי ולמי. בנוסף, עובדה זו שיחררה את האישה מתפקידה הקונסרבטיבי בבית, אל השוק החופשי והאקדמי והפכה אותה עם השנים לכוח צרכני/כלכלי הגדול ביותר. כיום האישה מהווה יעד מרכזי של הפרסומאים והמשווקים השונים.

יחד עם זאת, יש לזכור כי השימוש בגלולה עלול לחשוף את האישה לסיכונים שונים כגון היווצרות קרישי דם, עליית לחץ דם, עלייה בשכיחות סרטן השד ותופעות לוואי שונות כגון בחילות, כאבי ראש, עלייה במשקל, הצטברות נוזלים, דימומים בין ויסתיים ועוד.

כמטפל ברפואה סינית, פונות אליי נשים רבות המעוניינות בהפסקת לקיחת הגלולה ובמעבר לשימוש בדרכים טבעיות למניעת הריון. להלן מספר דרכים: 

הימים הפוריים:

לרוב, הביוץ מתרחש כ- 12-15 יום לאחר היום הראשון של הווסת. ידוע כי נוזל הזרע יכול להישמר בגוף האישה עד ארבעה ימים וכי הביצית יכולה להישאר בחצוצרות עד יומיים לאחר הביוץ. לכן, על פי שיטה זו נמנעים מקיום יחסי מין 4 ימים לפני הביוץ ו-3 ימים לאחריו, סך הכל כ- 7 ימים ללא קיום יחסי מין. שיטה זו טובה לנשים אשר המחזור שלהן סדיר, קבוע והן מודעות ועוקבות אחר המחזור החודשי שלהן. אולם, לרוב שיטה זו אינה מומלצת מאחר והביוץ אצל נשים רבות לא מגיע ביום ה-14 ולכן קשה לדעת מתי הימים הפוריים בהם רצוי להימנע מקיום יחסי מין.

מדידת חום הגוף:

ידוע כי חום גופה של האישה עולה כבחצי מעלה צלסיוס לאחר הביוץ בשל הפרשת הפרוגסטרון. אם מודדים את חום הגוף בעזרת מד-חום מדי בוקר, תתקבל עקומה לפיה נוכל לזהות את יום תחילת הביוץ. שיטה זו אינה מאפשרת לאישה לקיים יחסי מין מיום קבלת הווסת, ועד 3 ימים לאחר הביוץ.

שיטה זו יעילה מאוד ולאורך זמן ניתן להצביע בדייקנות על יום הביוץ הקרב. חסרונה הוא בכך שהיא מונעת קיום יחסי מין במשך יותר ממחצית החודש.

משגל נסוג:

בשיטה זו על הגבר להוציא את איבר מינו מנרתיק האישה מיד לפני שהוא חש כי הוא עומד לפלוט זרע. שיטה זו יעילה במידה והיא מתבצעת כהלכה, אולם קשה מאוד לביצוע ודורשת שליטה מלאה של הגבר. לשיטה זו ישנו חסרון מובהק בכך שפעמים רבות ישנה פליטה מועטה לגבר בזמן קיום יחסי מין אשר אינה מורגשת כלל.

יש לציין כי שימוש במספר שיטות במקביל, יכול למנוע היריון, להעצים ולחבר את האישה לחוויה הנשית ולמחזוריות הטבעית הייחודית לה. כמו כן, תהליך זה יקרב ויכניס את שני בני הזוג למחויבות ואחריות הדדית משותפת.

חשוב לזכור כי השיטות המוצגות כאן מחיבות פרטנר קבוע מאחר ואינן מגנות מפני מחלות המועברות במגע מיני. לכן מומלץ לקיים יחסי מין עם אמצעי מניעה על מנת למנוע מעבר של מחלות מין כאלו ואחרות.