כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

טיפול בתעוקת חזה בעזרת דיקור סיני

טיפול בתעוקת חזה

תעוקת חזה הינה קריאת אזהרה על הבאות. סימן זה מופיע לאנשים סביב גיל ה- 40, אשר לרוב, אותם אנשים הינם מעשנים ו/או אינם שומרים על תזונה סדירה (מלאת שומנים וסוכרים) וכן, הם אינם עושים פעילות ספורטיבית באופן תכוף.

על פי סקר שנערך בבית החולים מאיר בכפר סבא, כ- 77% מבני 45 ומעלה שסבלו מהתקף לב עישנו, כ- 60% סבלו מהתקף לב בעקבות רמות גבוהות של שומנים בדם ו- 50% מהם בעלי היסטוריה משפחתית של מחלות לב וכלי דם. בקרב מבוגרים יותר (66-85), סבלו בעיקר מיתר לחץ דם.

תעוקת חזה מאופיינת בכאב ואי נוחות בחזה. הכאב יכול להקרין לאזור הכתף/יד שמאל, ללסת או לבטן ולעיתים ילווה בקוצר נשימה, הזעה מפושטת, חולשה, בחילה וסחרחורות. תעוקת חזה מתרחשת בעקבות חסימה חלקית של עורקי הלב. חסימה זו יוצרת איסכמיה (הזרמת דם וחמצן לקויה) לשריר הלב ועקב כך גורמת לפגיעה בשריר הלב.

על פי הרפואה המערבית, הגורמים לתעוקת חזה הינם עישון, תזונה לא מאוזנת, סכרת, לחץ דם גבוה וחוסר בפעילות גופנית.

במצב של תעוקת חזה, יש לפנות בדחיפות לטיפול רפואי. כיום במצבים מסוימים הרופא המטפל בלבד, ימליץ על לעיסת כדור אספירין כטיפול חרום בעת תעוקת חזה עוד לפני הגעת הצוות הרפואי. הוכח בעבר, כי טיפול מסוג זה הוריד את אחוז התמותה באופן ניכר, אולם יכול להיעשות אך ורק בהוראת רופא מוסמך.

בספרות הסינית העתיקה (לפני כ- 2500 שנים), הוזכרה לראשונה מחלה זו בשם "xin tong" שפירושו "לב כואב".

על פי הרפואה הסינית, הגורמים השונים העלולים לגרום לתעוקת חזה הינם פתוגן קור, תזונה לא נכונה או חוסר הרמוניה רגשית.

כאשר אדם הנמצא בקבוצת סיכון לבעיה זו נחשף לפתוגן קור חיצוני (כגון: רוח קרה, מקלחת קרה או חיידק/וירוס הגורם להתקררות), עלולה להיווצר פגיעה בתנועת הצ'י (האנרגיה) בתוך גופו, הקור עלול ליצור חוסר תנועה של צ'י ודם אשר יורגש כתעוקת חזה.

תזונה לא מאוזנת הכוללת בין היתר מזונות עתירי שומן וכולסטרול ו/או צריכה מוגברת של סוכרים ואלכוהול, יוצרת פגיעה בפירוק והתמרת המזון ובשינוע של שומנים, חלבונים וסוכרים בגוף. פגיעה זו יוצרת הצטברויות של שומנים (ליחה/לחות) בדם ובעורקים. אלו, יוצרים חסימה בעורקיקי הלב וגורמים לתעוקת חזה.

כאשר האדם נמצא בחוסר הרמוניה רגשית הגורמת לו "לצאת מכליו", בעיקר במצבי לחץ, נוצר חום פנימי אשר מכלה את נוזלי הגוף ויוצר חוסר תנועתיות בזרימה ההרמונית של הצ'י והדם בגופו. תקיעות זו, היא הגורם העיקרי לתעוקת חזה.

הטיפול הסיני בבעיה זו מתחלק לשני שלבים. שלב ראשוני מתמקד בעיקר בשינוי אורח חייו של המטופל אשר יכלול טיפול להפסקת עישון (במידה והמטופל מעשן) בעזרת דיקור בטכניקת "NADA". טכניקה זו גומלת מעישון על ידי דיקור בנקודות מסוימות באזור האוזן אשר גורמת לאיזון כימי במוח וכך מפחיתה את התשוקה לניקוטין.

בנוסף, תינתן תזונה מפורטת אשר תותאם למטופל באופן ספציפי. לרוב, התזונה תכלול מניעי צ'י ודם כגון מרווה רפואית, כמון, נענע, קינמון, וכדומה. בנוסף, נדגיש בפני המטופל על החשיבות בפעילות ספורטיבית יומיומית.

במידה והמטופל לא יקפיד על  שינויים אלו, הופעת תעוקות החזה עלולה להתגבר בעוצמתם ובתדירותם. בשלב מעין זה, עיקר הטיפול יהיה ע"י מתן פורמולה (תערובת של צמחי מרפא) ודיקור המותאם ספציפית למטופל, כהשלמה לטיפול המערבי.