כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

שיעול ברפואה הסינית

טיפול בשיעול

את סימפטום השיעול, ניתן לסווג לסוגים שונים של מחלות או כהפרעה בפני עצמה במערכת הנשימה.

כיצד השיעול מאובחן ומטופל ברפואה הסינית?

על פי הרפואה הסינית, השיעול הינו תנועת צ'י לא סדירה, אשר נעה בניגוד למסלולה המקורי עקב חסימה, גירוי או פתוגן במסלול הקיים.

בגופינו, ישנם שלושה איברים מרכזיים האחראיים על וויסות הצ'י והנוזלים. הראשון הינו כמובן, הריאות אשר אחראיות על קבלת הצ'י מן החוץ ופיזורו בגופינו.

הרפואה הסינית משייכת את אנרגיית הריאות לאלמנט המתכת, שתנועתה מתאפיינת בכיווץ. הרגש אשר משפיע על אלמנט זה הוא הצער, ובעונת הסתיו צריך להיות בשיאו, משמע שבעונת הסתיו אנרגית הריאות באה לידי ביטוי יותר מכל עונה אחרת. ריאות חזקות, ייצרו צ'י חזק (מערכת חיסונית חזקה) אשר יגרום לסגירת הנקבוביות (אשר בשליטת הריאות) ובכך ימנעו כניסת פתוגנים לגופינו.

במידה ואדם יסבול מצער רב לאורך זמן, עלולה להיווצר היחלשות של הריאות ובהמשך גם חדירת פתוגנים חיצוניים.

האיבר השני הקשור לסימפטום זה הינו הטחול. ברפואה הסינית משויך הטחול לאלמנט האדמה, אחראי על עונת המעבר והרגש המשפיע על אלמנט זה הוא דאגה. אדמה חזקה תיצור מעבר מאוזן ובריא בין העונות ללא התפתחות של מחלות שונות. אקלים הלחות משויך לאלמנט זה מאחר וכאשר אדם סובל מדאגה לאורך זמן, צורך תזונה היוצרת לחות או נמצא באקלים של קור\חום ולחות, תפקוד הטחול ייפגע אצלו בפרט ומערכת העיכול בכלל. כתוצאה מכך,  תיווצר ליחה\לחות בגוף אשר תיראה כליחה בריאות, בגרון ובסינוסים.

האיבר האחרון הקשור לסימפטום זה הינו הכליות אשר אחראיות על ויסות של נוזלים בגוף ועיגון הצ'י היורד מין הריאות. הכליות משויכות לאלמנט המים, הרגש המשפיע עליהם הינו הפחד והעונה בה אלמנט זה בה לידי ביטוי היא החורף.

הרפואה הסינית מאבחנת בין 3 סוגי שיעול שונים:

שיעול נבחני- זהו שיעול יבש המראה בד"כ על פגיעה בתפקוד הריאה, סימן זה יכול להראות על מצב של "עודף" - פגיעה ראשונית של פתוגן חיצוני אשר חדר את הנקבוביות וחדר לריאות .

שיעול חלש וליחתי- שיעול זה נשמע מאוד חלש אך הליחה מאוד דומיננטית, שיעול זה מראה על תפקוד לקוי של הטחול, אשר יוצר ליחה\לחות שיוצרת גירוי בגרון ומכייחת החוצה בעזרת השיעול.

שיעול חזק וליחתי- שיעול זה מראה על פגיעה משולבת. פגיעה בתפקוד ויסות הצ'י של הריאה ופגיעה בתפקוד הטחול, אשר יוצר ליחה\לחות רבה. מצב זה יכול להיגרם כתוצאה מפתוגן של קור\חום ולחות או כתוצאה מפתוגן חיצוני שתוקף את הריאות וחולשת טחול שיוצרת לחות\ליחה.

בנוסף, בעת שיעול  טורדני (לאורך זמן) נבדיל בין קושי בהכנסת אויר אשר מראה על מעורבות של חולשת כליות (מאחר ואחד מתפקידן הוא לעגן את הצ'י של הריאות וכאשר הן חלשות ישנו קושי בלכידת האוויר ולכן נוצר שיעול) לבין קושי בהוצאת אויר אשר מרמז על חולשה של הריאות בדחיפת האוויר החוצה.

הגורמים לשיעול ברפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית הגורמים לשיעול מתחלקים לגורמים פנימיים, גורמים חיצוניים ואורח חיים.

גורמים פנימיים, כוללים בתוכם את כל עולם הרגשות בכלל ועצב, דאגה, ופחד בפרט, מאחר וכל אחד מרגשות אלו לאורך זמן יחליש ויפגע ישירות באיברים הקשורים למערכת הנשימה.

גורמים חיצוניים (וירוסים חיידקיים), כוללים בתוכם את כל אותם אקלימים אשר יכולים לפגוע בצ'י התקין של האדם. למשל חום-אש, קור, יובש, ליחה\לחות ורוח. כאשר אקלימים אלו מגיעים במגע ישיר ולאורך זמן עם האדם הם מחלישים את הצ'י שלו, כמו גם שינויים במזג אויר מחום לרוח וקור ולהיפך, יוצרים קושי בהתמודדות של האדם מול האקלימים וכך מצליח הפתוגן (וירוס, חיידק) לחדור פנימה. החיידק נישא יחד עם הרוח אל תוך הגוף ומחולל מחלה.

אורח חיים, כולל בתוכו את התזונה לפיה אנו אוכלים, סביבת המגורים והעבודה בה אנו נמצאים וכדומה. כאשר אנו צורכים מזונות מתוקים למיניהם, שומניים, צריכה רבה של מוצרי חלב, קמח לבן וסוכר לבן אנו למעשה פוגעים בתפקוד הטחול ויוצרים ליחה\לחות אשר שוקעת בריאות ויוצרת שיעול עם ליחה. כמו כן, בעת צריכה של מזונות חמים ומטוגנים\שומניים כגון אלכוהול, המבורגר וצ'יפס עם מיונז או ממתקים שונים אנו יוצרים חום ולחות אשר יוצרת ליחה צמיגה וקשה להוצאה בצבע צהוב-ירוק אשר נחשבת פעמים רבות ברפואה מערבית כדלקתית.

כמו כן, כאשר חיים או עובדים בסביבה לחה כגון מרתפים, או חדרים שאינם מאווררים גם אז נוצרת פגיעה באדם וחדירה פנימה של לחות.

אופן הטיפול הסיני

הטיפול הסיני בשיעול יעיל מאוד ונעשה בכמה מישורים. טיפול סימפטומטי במטרה להפסיק את השיעול וטיפול שורשי במטרה למנוע מהבעיה לחזור על עצמה. חשוב לפנות לטיפול בהקדם האפשרי בעיקר כאשר מדובר בילדים, זאת על מנת למנוע מהשיעול והליחה להתפתח לכדי פגיעה במערכות הגוף השונות כגון פגיעה במערכת החיסונית או פגיעה במערכת העיכול, וכתוצאה מכך לגרום ליצירת מחלות נוספות כגון סינוסיטיס, ברונכיטיס, אסטמה ועוד.

הטיפול הסימפטומטי כולל דיקור במספר נקודות בגוף ושימוש בכוסות רוח ומוקסה בגב עליון במטרה לווסת את צ'י הריאות כלפי מטה ולהפסיק את השיעול. במידה והשיעול עקשן וטורדני נוסיף פורמולה (שילוב של מספר צמחי מרפא) במטרה להפסיק את השיעול ותזונה, כאשר יופחת משמעותית השימוש במוצרי חלב, קמח לבן, מתוקים ומזונות שומניים במטרה להפסיק את יצירת הליחה.

הטיפול השורשי יכלול גם דיקור וצמחי מרפא אך בהתאם לאבחנת המטפל. הטיפול יכלול חיזוק של ריאות, טחול\כליות ובמידה ויהיה צורך, גם סילוק ליחה\לחות וויסות וחיזוק הצ'י.

להלן מספר דרכים טבעיות לטיפול בשיעול:

צמח האורגנו נמצא יעיל במיוחד להפסקת שיעול ולכן רצוי להשרות אותו במים חמים ולשתות מספר כוסות ביום.

הג'ינג'ר נחשב כצמח יעיל במיוחד לטיפול בפתוגנים חיצוניים (וירוסים,חיידקים) וליחה. לכן, בזמן שיעול המלווה בליחה שקופה ומרובה יש להשרות 2-3 פרוסות ג'ינג'ר במים חמים עם מקל קינמון. במידה ויש חום והליחה צהובה-ירוקה יש להשרות את הג'ינג'ר במים חמים עם נענע ולשתות מספר פעמים ביום.

במידה והשיעול והליחה מרובים יש לחתוך בצל לחתיכות קטנות ולהשרות אותן בדבש. ניתן לאכול לאחר כחצי שעה .