כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

מחלת הקרוהן

קרוהן- Crohn's Disease

קרוהן הינה מחלה דלקתית כרונית לא ספציפית. מחלה זו יכולה להופיע בכל חלקי המעי, אך נמצאת בעיקר באזור המעי הדק לרוב, באזור האיליום, כלומר באזור הבטן הימנית התחתונה. מחלת הקרוהן שייכת לקבוצת מחלות כרוניות הנקראות- IDB(מחלות מעיים דלקתיות \IBD- Inflammatory Bowel Disease). קבוצת מחלות זו מתאפיינת בתקופות של התפרצות דלקתית כאשר לאחר זמן מה ישנה רגיעה. כמו כן תדירות ההתפרצויות משתנה מחולה לחולה. בנוסף, קבוצת מחלות זו מוגדרת כקבוצת מחלות אוטואימוניות (מחלות בהן הגוף מזהה תאים מסוימים כפתוגנים ומפעיל נגדם את מערכת החיסון. ז"א, שהגוף "תוקף" את עצמו).

במחלת הקרוהן, ניתן לראות לעיתים מעורבות של המעי הגס, מאחר ובמקרים מסוימים הדלקת מתפשטת קדימה לכיוונו. במצב זה, הסימנים והסימפטומים יראו דומים מאוד למחלת הקוליטיס אך ללא הופעת גרנולומות (הצטברות של רקמות גרעון הנוצרים בתגובה לדלקת כרונית\זיהום ועוד).

הסימנים והסימפטומים לקרוהן

של מחלת הקרוהן מופיעים בכמה מערכות שונות בגוף החולה ומגוונים מאוד למשל כאבים ואי נוחות באזור הבטן, מספר רב של יציאות, גזים ונפיחות בטנית, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, עייפות, חום, פיסורות, יציאות מלוות במוגלה, אפטות, אבצסים במעי, כאבי שרירים ודיכאון. פעמים רבות, ניתן לראות גם דלקות שונות בעין, מחלות מפרקים שונות בגוף ובחוליות הגב ועוד.

הגורמים להתפרצות קרוהן

אינם ידועים אך קיימות סברות שונות בנוגע לגורמים גנטיים, זיהומיים וסביבתיים. לרוב, מטופלים הסובלים ממחלות כגון קרוהן\קוליטיס יספרו כי במשפחתם ישנם אנשים נוספים הסובלים מאחת או יותר ממחלות אלו, על אף שטרם נמצא באופן וודאי הגן האחראי להתפרצות מחלות מסוגIBD . באשר לגורמים מזהמים, נעשו מחקרים שונים ונמצא כי במדינות מפותחות כמו ארצות הברית ואירופה, ישנו קשר ישיר בין שימוש רב באנטיביוטיקה לבין עליית שכיחותה של מחלת הקרוהן. הסברה הינה כי האנטיביוטיקה משנה את הפלאורה הטבעית של החיידקים הטובים במעיים ובכך מאפשרת למזהמים\פיטריות\וירוסים וכדומה לחדור את דופן המעי וליצור דלקות שונות במעי. כאשר מתייחסים לגורמים הסביבתיים, נמצא קשר הדוק בין תרבויות מפותחות ומתועשות לבין שכיחות גבוהה של מחלת הקרוהן בעוד שבתרבויות פחות מפותחות הצורכות תזונה אותנטית ושמרנית המכילה סיבים תזונתיים, ירקות, פרות ומזון לא מעובד מחלת הקרוהן אינה קיימת כלל. חוקרים רבים סבורים כי  מחלה זו קשורה גם ליחס שבין חומצות השומן החיוניות אומגה 6 ואומגה 3, במדינות מפותחות ומתועשות נמצא כי בתזונה היומית אומגה 6 קיים בערכים גבוהים בהרבה מאומגה 3.

הטיפול במחלת הקרוהן

כולל מגוון רחב מאוד של טיפולים, החל מתרופות נוגדות דלקת קלות (כגון,NSAID) ועד סטרואידים (כגון,פרדניזון) דרך תרופות אנטיביוטיות ועד תרופות המדכאות את המערכת החיסונית (כגון, אימורן ולעיתים במינון נמוך גם מטוטרקסט).

במידהוהטיפולים הנ"ל לא מנעו מצב קטסטרופלי של התרחבות המעי, ניקוב של דופן המעי או התפשטות לא מבוקרת של הדלקת לאורך המעי נעשה בד"כ טיפול כירורגי הכולל כריתה של חלק מהמעי.

קרוהן ורפואה סינית

הרפואה הסינית מאבחנת את מחלת הקרוהן על פי הסימפטומים אותם מציג המטופל. מחלה זו מאופיינת ברפואה הסינית כמחלת עודף על חסר, הכוונה לכך שמחלה זו ככל הנראה נובעת לרוב כתוצאה מחולשה של מערכת העיכול אשר אינה מצליחה להכיל\לפרק לאורך זמן מזונות מתועשים חסרי סיבים תזונתיים\ויטמינים\חומצות שומן חיוניות (אומגה 3). לעומת זאת, אותה מערכת עיכול חלשה מקבלת מזונות המכילים רעלנים רבים הקיימים כיום בשפע במרכיבי המזון, כגון חומרי טעם וריח (מונוסודיום גלוטומט). מזונות אלו מכילים לרוב כמות גבוהה של אומגה 6, כמות גבוהה של סוכרים ומיעוט של סיבים תזונתיים. כל אלו ועוד, יוצרים "עומס" על מערכת העיכול החלשה המתקשה לפרק ולשנע חומרים אלו אל מחוץ לגוף. חומרים אלו יוצרים לאורך זמן מצב של עודף חום ולחות אשר בא לידי ביטוי בצורה של חום- כיבים במעיים, שלשולים שורפים, כאבי בטן, אפטות בפה ועוד.

תפקיד המטפל ברפואה הסינית הינו בין היתר לאבחן את מצב המטופל בכל רגע נתון, כלומר לאבחן מהי מידת החוסר אל מול מידת העודף כאשר הרופא פוגש במטופל, ועל פי האבחון הספציפי להתאים לו את הטיפול המתאים ביותר בהתאם למצבו.

הטיפול הסיני למחלת הקרוהן כולל דיקור סיני, צמחי מרפא ותפריט תזונה

מטרת הדיקור במצב עודף, הינה לנקז חום מהמעיים ולהתמיר לחות (להוריד את הפעילות הדלקתית בזמן התקף) ולהרגיע מצבי סטרס. מאחר ובמחלת הקרוהן נמצא קשר ישיר בין התפרצויות המחלה למצבו הנפשי של המטופל, מטופלים רבים מדווחים כי בעת אירוע סטרסוגני (אובדן עבודה\בית\ גירושין וכדומה) חלה הידרדרות או התפרצות מחודשת של המחלה.

במצב חסר, הדיקור יעשה למטרת חיזוק מערכת העיכול, שיפור ההתמרה והשינוע של מזון- ויטמינים, חלבונים, שומנים וכדומה במערכת העיכול בכל הגוף ושמירה על פעילות תקינה במטרה למנוע התפרצויות חוזרות.

מטרת צמחי המרפא הינה להשלים את הטיפול בצורה פנימית, להסדיר את הפעילות המטבולית, את תהליכי הפירוק והספיגה במערכת העיכול ובמצבי עודף להוריד את הפעילות הדלקתית ולטפל בסימפטומים השונים.

כמו כן, חלק נוסף של הטיפול הינו להתאים תזונה המותאמת למצבו של המטופל. התזונה תכלול בשלב הראשוני מזונות היפואלרגניים כגון, מרק עוף, תפוחי אדמה ואורז ולאחר מספר ימים יתווסף סוג מזון נוסף שלאחריהם תיבחן תגובת הגוף, וחוזר חלילה. בהתאם לכך, נוכל לדעת על קיומן של רגישויות למזונות כאלו ואחרים ולמגר אותם מתזונת המטופל. בנוסף, ישנם מקרים בהם יומלץ לקחת תוסף ויטמין B12 , ו/או אומגה 3 להחזרת האיזון של חומצות השומן החיוניות, ו/או פרוביוטיקה לשמירה על האיזון העדין של חיידקי המעי הידידותיים ו/או אבץ פיקולינט המשמש לריפוי פצעים כוויות ואקזמות.

סרטון על פעילות מערכת העיכול

 

ליצירת קשר עם מומחה גסטרו ברפואה סינית (דיקור סיני וצמחי מרפא) לחץ כאן