כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

הטיפול הסיני לקוליטיס

קוליטיס- Ulcerative Colitis

קוליטיס הינה מחלה כרונית דלקתית וכיבית אשר מתפתחת באזור המעי הגס. מחלה זו מתאפיינת בכיבים שטחיים בדופן הפנימית של המעי הגס (רירית המעי). קוליטיס, מתחיל בדרך כלל באזור הרקום ומתקדם באופן רציף לכיוון הצקום (תחילת המעי הגס), שלא כמו במחלת הקרוהן, בה יש אזורי חיץ בריאים בין האזורים הדלקתיים. ייתכן מצב נדיר במחלת הקוליטיס בוא תהיה מעורבות דלקתית של המעי הדק, מצב זה נגרם כתוצאה מריפלוקס של הדלקת לכיוון המעי הדק.

שכיחותה של מחלה זו משתנה לפי אזורים גיאוגרפיים. בארצות מפותחות צפוניות כמו ארצות הברית, נורבגיה ושוודיה השכיחות היא הגבוהה ביותר ואילו בדרום אפריקה ואוסטרליה שכיחותה יורדת ואף נחשבת כנדירה בדרום אמריקה. למעלה מ- 50% מהסובלים ממחלה זו יאובחנו לפני גיל 22.

קוליטיס- סימנים וסימפטומים

למחלת הקוליטיס סימנים וסימפטומים רבים כגון שלשול, שלשול דמי, טנסמוס (תחושה תכופה של צורך להטיל צואה ללא יציאה משמעותית), התכווצויות בבטן, כאבי בטן, חום, תחושת מלאות במעי הגס. במקרים חמורים יותר ייתכן גם איבוד דם וכתוצאה מכך חולשה, עייפות וסחרחורות.

ייתכן מצב קטסטרופאלי הקרוי  "toxic mega colon".  זהו מצב מסכן חיים בוא חלה התרחבות של המעי הגס, כאשר המעי מאבד מהטונוס שלו ומתחיל להתנפח. ההתרחבות יכולה להיות מקטעית או טוטאלית וקוטר המעי יכול להגיע למספר סנטימטרים. הטיפול מגיע בדרך כלל לידי כריתת חלק או כל המעי הגס.

אבחון הקוליטיס

נעשה בעזרת בדיקת צואה ובדיקת קולונוסקופיה אשר בעזרתה ניתן לראות את מצב הדופן הפנימית של המעי ואף לקיחת ביופסיה (דגימת רקמה) למעבדה לצורך אבחון וודאי.

הגורמים למחלה זו בדיוק כמו במחלת הקרוהן, אינם ידועים אך קיימות סברות שונות בנוגע להקשרים גנטיים, סביבתיים, ותזונתיים. אי לכך ובהתאם לזאת הטיפול המערבי יהיה משולב על ידי תזונה המתאימה למטופל באופן אישי, תרופות ממשפחות שונות ובמידת הצורך ניתוחים להסרת חלקי המעי.

ההנחיות התזונתיות אותן מקבלים חולי קוליטיס הינן הימנעות מאכילת ירקות ופרות לא מבושלים מחשש לגירוי ייתר של רירית המעי הגס, הימנעות ממוצרי חלב ומרגרינה מאחר והם מעודדים ייצור של תהליך דלקתי. כמו כן, מומלץ על נטילת תוספי מזון וויטמינים בכדי להשלים את החוסרים שנוצרו עקב הפגיעה בספיגה.

הטיפול בקוליטיס

הטיפול התרופתי מגוון מאוד וכולל תרופות ממשפחות שונות- מתרופות אנטי דלקתיות (מסלזין) דרך אנטיביוטיקה (פלג'ל או אריטרומיצין) ועד קורטיקוסטרואידים (פרדניזון). כמו כן ניתנות תרופות כגון "אימורן" המדכאות את מערכת החיסון בכדי למנוע התקפים חוזרים של המחלה. תרופה נוספת אשר הוכיחה את יעילותה בהגדלת ההפוגה בין ההתקפים הינה התרופה הביולוגית האנטי דלקתית, אנטי TNF(tumor necrosis factor- α). במידה וכל התרופות הנ"ל לא הצליחו לגרום לירידה בתדירות ועוצמת ההתקפים ונוצרה פגיעה בלתי הפיכה במעי הגס, יישקלו צעדים נוספים כגון ביצוע ניתוח להסרת חלק מהמעי הגס.

קוליטיס ורפואה סינית

על פי תורת הרפואה הסינית, מחלת הקוליטיס מאובחנת לפי הסימפטומים השונים אשר מופיעים עם התפרצות המחלה. מחלה זו מאובחנת במצבים אקוטיים (חריפים) כמחלת חום ולחות במעי הגס או כחום ורעילות במעי ואילו במצבים כרוניים מאובחנת המחלה בחולשת צי ודם של הטחול. לפיכך, במצבים חריפים של המחלה ישנן בדרך כלל התפרצויות של שלשול מוגלתי עם תחושת צריבה באנוס (פי הטבעת). סימנים אלו מעידים על הצטברות של לחות חמה במעי הגס. עם זאת, כאשר יופיע שלשול דמי עם תחושת כאב חזקה במעי או בבטן בליווי חום סיסטמי, ייתכן וזה יעיד על החמרה של המחלה ועל הצטברות של חום ורעילות במעי ועל קיומם של כיבים במעיים.

בין ההתקפים בזמן ההפוגות ניתן לראות  סימנים של חולשה, עייפות, אנמיה, יציאות רכות, נפיחות בטנית וכדומה. סימנים אלו מעידים על חולשת צ'י הטחול וחסר דם.

הטיפול בקוליטיס ברפואה סינית

הטיפול בקוליטיס מתחלק לשניים (בזמן ההתקפים ובין ההתקפים) ונעשה על ידי מספר שיטות טיפול.

בזמן התקף יעשה שימוש בצמחי מרפא סיניים אשר מטרתם לנקז את החום והלחות מהמעיים ולטהר חום ורעילות מהמעיים, כלומר הורדת החום, הפחתת הפעילות הדלקתית במעיים וניקוז המוגלה החוצה בכדי להאיץ את תהליך הרגנרציה (שיקום) של המעי.

בין ההתקפים מטרת צמחי המרפא הסיניים הינה לחזק את צ'י הטחול ולהגביר את ייצור הדם במטרה לחזק את חוסנו של המטופל ולהגדיל את משך זמן ההפוגה כלל האפשר. מטופלים רבים מדווחים  כי הטיפול הסיני אינו מעלים את המחלה אך, מעריך מאוד את ההפוגות שבין ההתקפים ובנוסף מקצר בצורה משמעותית את משך זמן ההתקף.

בנוסף, ברפואה הסינית נעשה טיפול בדיקור סיני לקוליטיס על מנת להשלים את הטיפול במחלה. מטרת הדיקור הסיני הינה להוריד את רמות הסטרס\המתח אצל המטופל מאחר וידוע כי למחלה זו יש קשר ישיר בין התפרצות המחלה למצב מתח\סטרס אצל המטופל. בנוסף, הטיפול בדיקור סיני מחזק את פעילות המעי, מגביר את תהליך הספיגה במעיים, מוריד חום ומנקז לחות במצבים חריפים ומחזק את צ'י המטופל בין ההתקפים.

תזונה ספציפית ניתנת בהתאם למצב המטופל עת הגעתו לאבחון בקליניקה, והיא תשתנה מעת לעת בהתאם להתקדמות הטיפול.