כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

טיפול בערמונית מוגדלת

 פרוסטטה- ערמונית מוגדלת (BHP)

פרוסטטה? ערמונית מוגדלת? דווקא בתקופה זו, כשהטמפרטורה בחוץ צונחת, רבים מהמטופלים סביב גיל 50 מתלוננים יותר ויותר על תחושת קור חזקה והפרעות שונות בשתן. לאלה מכם המזדהים עם תחושה זו, כדאי מאוד לבדוק האם ישנו קשר בין תסמינים אלו, לבין תופעת בלוטת ערמונית מוגדלת הנקראת גם פרוסטטה.

בלוטת הערמונית הינה בלוטה קטנה וחיונית הקיימת אצל כל בני המין הגברי. תפקידה של הערמונית הוא להפריש נוזל חיוני בעת השפיכה. נוזל זה מהווה חלק גדול מנוזל הזרע ומספק לזירעונים הגנה כאשר הם מגיעים לנרתיק האישה.

כ- 50%-60% מהגברים בין הגילאים 40 – 60 סובלים מהגדלה שפירה של הערמונית. זאת, גדלה באופן טבעי ומתמיד יחד עם הגיל, בעקבות מיקומה בחלקו התחתון של צוואר שלפוחית השתן, היא עוטפת את השופכה. לעיתים הערמונית גדלה יתר על המידה וגורמת לחסימת צינור השופכה ועלולה לגרום לבעיות במתן שתן. הסימנים לערמונית מוגדלת הם קימה בלילה לצורך מתן שתן, זרם שתן נמוך, מתן שתן בתכיפות גבוהה וחוסר יכולת להתאפק, תחושת חוסר התרוקנות לאחר מתן שתן, לעיתים אף פגיעה בתפקוד מיני ועוד.

מבחינה הורמונאלית, עם ההזדקנות משתנה המערכת ההורמונאלית הגברית, רמות הטסטוסטרון יורדות ובמקומן עולה רמות הפרולקטין והדהידרו-טסטוסטרון (DHT- הורמון זה קשור פעמים רבות גם להקרחת שיער הראש).

הטיפול המערבי בפרוסטטה

במצבים קלים, יינתן שימוש בתכשירים המרפים את מתח\כיווץ השרירים באזור הערמונית וזאת בכדי להפחית את ההיצרות באזור השופכה. במצבים קשים יותר, יינתן טיפול להורדת רמות הפרולקטין אשר ישפיע על הורדת רמות ה-DHT, במידה והתרופות לא הועילו יומלץ על ניתוח להסרת הבלוטה.

דיקור סיני לערמונית מוגדלת

הרפואה הסינית נוטה לאבחן מחלות על פי הסימנים שמציג החולה ולא על פי המחלה. לפיכך יתכן כי שני אנשים הסובלים מאותה בעיה יטופלו באופן שונה אחד מהשני. כך גם בערמונית מוגדלת, ישנן מספר אבחנות לבעיה זו.

חסר יאנג בכליות- יאנג זוהי האנרגיה החמה בגוף האדם. תפקיד היאנג לשמור על חום הגוף ברמה סבירה ולהחזיק את האיברים במקום. במצב של חסר יאנג בכליות יחוש בדרך כלל המטופל תחושת חולשה וקור בגב תחתון וברגליים, חוסר תשוקה מינית\אימפוטנציה, הפרעות במתן שתן: קימה מספר פעמים בלילה לתת שתן, שתן רב ובהיר ועוד.

חוסר צי הטחול- צ'י (אנרגיה) הטחול מטרתה להתמיר את המזון הנכנס לגופינו לאנרגיה ולשנע אותה במערכות השונות. תפקוד נוסף של צי הטחול הוא להחזיק את האיברים במקומם. במצב של חסר צי הטחול נראה חולשה, עייפות, הפרעות עיכול, צניחת איברים (צניחת אנוס\אגן\שלפוחית השתן).

לחות באזור התחתון- "לחות", הינו שם כולל למשקעים עכורים בגוף האדם עקב חדירה של לחות חיצונית (כתוצאה ממזון שומני\מטוגן וכדומה) או עקב פגיעה בהתמרת המזון בגופינו אשר יוצרת משקע של לחות. דוגמא לכך ניתן לראות בזמן הפרשות עקב פטרייה ואגינאלית או כולסטרול השוקע בעורקים עקב תזונה מרובת שומן רווי וכדומה, גם בבעיית פרוסטטה ישנו מצב של גדילת הערמונית עקב שקיעה של לחות בבלוטה ויצירת חסימה של השופכה.

ישנם לא מעט מטופלים אשר סובלים מבעית הערמונית המוגדלת, כאשר הם סובלים ממספר ממצבים מעורבים של אבחנות שונות. במצב זה, הטיפול הוא מעט יותר מורכב אך עדיין אפקטיבי מאוד.

הטיפול הטבעי בכלל וברפואה סינית בפרט

תוספי תזונה אשר יעילים לבעיה זו הם:

דקל ננסי (Saw Palmetto)- עוזר מאוד בטיפול מאחר ומעכב את פעולת האנזים שהופך טסטוסטרון לדהידרו-טסטוסטרון ומונע את התקשרותו בפרוסטטה.

אבץ וויטמין B6- אשר מורידים את רמות הפרולקטין בדם, צריכת אבץ בצורה סדירה ולאורך זמן גורם גם להתכווצות הפרוסטטה.

חומצות שומן חיוניות- צריכת שמן פשתן, שמן חמניות, שמן דגים, גרעיני דלעת (כרבע עד חצי כוס לא קלויים) מורידות רמות DHT.

הטיפול הסיני כולל צמחי מרפא, דיקור ומוקסה מקומית וסיסטמית בכדי לחזק את יאנג הכליות, לנקז לחות מהאזור התחתון ולחזק את הרצועות במידה ויש צניחה. כמו כן, הטיפול הסיני מפחית בצורה ניכרת ואף מעלים את הסימפטומים, הפרעות השתן השונות ומגביר את התשוקה המינית.

בנוסף, התזונה הסינית מעודדת שימוש במזונות חמים והימנעות ממזונות קרים במידה ויש תחושת קור ברגליים ובגב תחתון. ישנם מזונות ותבלינים חמים מומלצים כגון- ג'ינג'ר, הל, כוכבי אניס, זרעי חרדל, קינמון, ציפורן ועוד.

כמו כן, מומלץ להימנע ממוצרים היוצרים לחות כגון מזון מטוגן, ביצים, בוטנים, סוכר לבן\קמח לבן\מוצרי חלב. מומלץ גם להוריד צריכת אלכוהול (יוצר לחות) ופוגע בספיגת ויטמינים.