כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

שיפור פוריות הגבר

פוריות הגבר ברפואה המערבית והסינית

אי פריון הינה בעיה נפוצה בקרב בני זוג, בפרט בשנים האחרונות. ההסבר לכך, בין היתר, הינו עקב זיהום האוויר שהולך וגדל, תזונה לא נכונה, מתירנות מינית, עישון ובשם כולל כפי שאני מכנה אותו "אורח חיים מערבי".                                                                                                       

אי פריון הינו חוסר היכולת של בני הזוג להיכנס להריון לאחר קיום יחסי מין מלאים וללא אמצעי מניעה במשך למעלה מחצי שנה וללא הצלחה.

מנתונים סטטיסטיים שנאספו במספר מדינות מערביות כגון גרמניה, ישראל, ארה"ב, הולנד ואנגליה, נמצא כי אחד מכל שישה זוגות סובלים מבעיית פריון כזו או אחרת, ובכ-מחציתם, תהיה זו בעיה אצל הגבר. במאה האחרונה נמדדה ירידה בכמות הזרע הממוצעת לגבר ב-40% . על אף שכמות הזרע הינה גורם חשוב בבעיות פריון, איכות הזרע חשובה יותר. איכות הזרע נמדדת כפונקציה של תנועתיות ומורפולוגיה. בבדיקה זו, מודדים את אחוז תאי הזרע בעלי תנועתיות תקינה ואחוז תאי הזרע בעלי מבנה "נורמאלי".

בכתבה זו נסקור את הפרעות הפוריות השונות מהם יכול לסבול הגבר. ההפרעה יכולה להיות מכאנית, חסימתי ו\או גנטית:

ההפרעה המכאנית הנפוצה ביותר (כ- 50% מהמקרים) נקראת וריקוצלה. הוריקוצלה הינה הפרעה בשסתומים החד כיווניים של הוורידים המנקזים את הפסולת שמייצרים האשכים. כתוצאה מכך, נמנעת כניסה מספקת של חמצן לאשכים, דבר הפוגע בייצור תקין של תאי זרע. הפרעה מכאנית נוספת הינה חסימה בצינור האחראי על העברת הזרע מהאשך לשופכה.

הפרעה נוספת, הינה טמפרטורה. כאשר הטמפרטורה באשכים עולה למעלה מ 34 מעלות צלזיוס, נוצרת פגיעה בייצור תאי זרע, דבר אשר עלול להקטין את מספר התאים או אף לפגום במורפולוגיה ו\או בתנועתיות של תאי הזרע.

זאת ועוד, ישנה גם הפרעה גנטית המוגדרת כפגיעה מבנית בייצור תאי זרע. פגיעה זו יכולה להתרחש עקב כימותרפיה, מחלות כרוניות קשות וכדומה.

הגורמים השונים לפגיעה בייצור תאי זרע

עליית טמפרטורה באשכים אשר יכולה לגרום לפגיעה בייצור תאי זרע, יכולה לנבוע ממספר גורמים כגון בגדים הדוקים, עודף משקל (גברים בעלי משקל רב סובלים רבות מבעיה זו עקב כפלי השומן באזור האשכים), דליות, משמע כלי דם מורחבים בצינור הזרע.

תזונה מוגברת של שומנים רוויים (מוצרים מהחי) כגון קפה וקולה על כל סוגיהם ומזונות אשר מכילים צבעי מאכל אדומים וצהובים (מכילים קדמיום), עלולה גם היא לגרום לפגיעה בייצור תאי זרע, כמו גם צריכה מופחתת של ירקות, פירות, דגנים מלאים וסיבים תזונתיים.

אנשי מקצוע בעלי חשיפה מוגברת למתכות כבדות כגון כספית, עופרת אלומיניום, קדמיום וחומרי הדברה, גורמים לנזק בלתי הפיך לזרע. בנוסף, תרופה נגד פטריות בשם גריזופולווין, תרופות פסיכיאטריות שונות, ואנטיביוטיקה מסוג רספרים, גם הן עלולות לגרום לפגיעה בייצור תאי זרע. לסובלים ממחלות כגון סיסטיק פיברוזיס ודלקות שונות בגניטליה, יוצרים חסימה בצינורות עקב ריור יתר ו\או זיהומים אשר לרוב אינם מטופלים משום שרובם אינם מורגשים אצל המטופל.

הטיפול המערבי

 כאשר יתגלה בבדיקה כי האדם סובל מדלקת ו/או זיהום, יינתן בדרך כלל טיפול אנטיביוטי למשך כחודש ועד שלושה חודשים, תוך הימנעות מנטילת אנטיביוטיקה אשר עלולה לפגוע בזרע עצמו.

כאשר ההפרעה תהיה מכאנית כגון וריקוצלה, ישנם מספר טיפולים אפשריים המקובלים ברפואה מערבית כגון ניתוח לקשירת הוריד הספרמטי באשך, אמבוליזציה (צינטור וריד האשך) המבוצע תחת שיקוף אשר במהלכו מוזרק חומר לחסימת הוריד.

לעתים יידרשו גם טיפולים הורמונאליים ושינוי הרגלים הפוגעים בספירת הזרע (הימנעות מפעילויות כמו רכיבה על אופניים, רחצה באמבט חם וכד‘). כאשר טיפולים אלו לא יועילו לטיפול בבעיה, ניתן לשקול שימוש בטיפולי פוריות המיועדים לטיפול בספירת זרע נמוכה הכוללים בין היתר את הטיפולים הבאים: השבחת זרע, הפריה חוץ גופית IVF, הזרעה תוך רחמית IUI  ומיקרומניפולציה- ICSI.

פוריות הגבר על פי הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, ההפרעות הגורמות לפגיעה בייצור תאי זרע מאובחנות על בסיס "שמונת העקרונות". עקרונות אלו, מאבחנות את מיקום הבעיה ואופן ביטוין בגוף:

חיצוני לעומת פנימי: יש לבחון האם ההפרעה נובעת מגורם פנימי (ירידה בתפקודי האיברים \ מצוקה נפשית) או מגורם חיצוני (מיקרו אורגניזמים \ אקלים \ תזונה).

קור לעומת חום: האם הסימפטומים מראים נטייה מסוימת לקור או לחום.

חסר לעומת עודף: האם יש חסר משמעותי של צ’י, דם, יין, ג’ינג או יאנג או האם קיים עודף משמעותי בשל סטגנציה\הצטברות של חומרים (חום ו\או לחות).

יין לעומת יאנג: האם התמונה הקלינית בכללותה מאופיינת כיין או כיאנג?

על פי מחקר שנערך בנושא זה בסמינר הקיבוצים בשיתוף של דר' יונה ברק,ד"ר קסוטו מפריז, ד"ר בר,טל בלו ורמון ולמן נמצאו מספר תוצאות.

מטרת המחקר הייתה לבדוק האם טיפול משולב בדיקור וצמחי מרפא סיניים משפיע על איכות תאי הזרע ,ועל ידי כך להגדיל  את סיכויי הזוג להרות ( בשילוב שתי הגישות: הסינית והמערבית).

במחקר השתתפו 12 זוגות, כשגיל האישהמעל 38, בן הזוג עם זרע בעל איכות ירודה וכולם עברו בין 3-15 טיפולי פוריות כאלו ואחרים כגון IUI, IVF, ICSIותרומת ביצית. 12 הזוגות עברו אבחון סיני וטופלו בעזרת צמחי מרפא ודיקור סיניים פעם בשבוע במקביל לטיפול המערבי אותו הם מקבלים. כל הגברים מתוך 12 הזוגות עברו בדיקת זרע בה נבדקו מדדים כמו: נפח הזירמה, מידת חומציותה, ריכוז תאי הזרע, תנועתיות ומורפולוגיה של התאים. הבדיקה נעשתה לפני הטיפול ותוך כדי הטיפול (לאחר כ40 יום מתחילתו).

תוצאות המחקר היו מפתיעות, לאחר כ- 40 יום נראו שינויים משמעותיים באיכות הזרע. נצפתה עלייה בשיעור תאי הזרע התקינים ובנפח הזרמה. בקבוצת הביקורת (שלא קיבלה את הטיפול ברפואה סינית) לא חל שינוי באיכות, בכמות או בכל פרמטר אחר בזירמה. בנוסף,  מתוך 12 הזוגות שבקבוצת המחקר, שישה זוגות נכנסו להריון והביאו לעולם שבעה תינוקות (ארבע בנות ושלושה בנים).

תוצאות המחקר פורסמו בקונגרס ה- 15 של ארגון ההפריה החוץ-גופית העולמי, בג’נבה אפריל 2009. ובכנס פוריות בביג'ינג, סין 2009, ובספר    proceedings of the 3rd Asia Pacific Congress on Controversies in Obstetrics, Gynecology, and Infertility,2009 (in press).

במחקר נמצא כי האבחנות המרכזיות להפרעה בייצור תאי זרע ניתן לסווג לשני גורמים:

עודף-הצטברות של חום ולחות בגניטליה- בבעיה זו נראה סימנים של פצעונים ו\או גרד באזור הגניטליה, כאב, עצבנות, אי שקט, נטייה לפטריות ברגלים, המטופל יסבול מחום ומהזעות מרובות.

חסר-חסר צי ויאנג בגניטליה- חולשה, עייפות כללית, תחושת צניחה בבטן תחתונה, רטייה מקור, המטופל יראה חיוור וחלש.

לאחר האבחון, נקבעת אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר למטופל וממנה נגזר הטיפול.

הטיפול הסיני תמיד יהיה במספר מישורים ויכלול בתוכו שינוי התנהגותי ו\או באורח חייו של המטופל. ובנוסף, טיפול בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים.

השינויים באורח החיים כוללים בין היתר הפחתת החשיפה למתכות כבדות, חומרי הדברה, חומרים כימיים וכדומה, שינוי תזונתי והפחתה עד הפסקת עישון, אלכוהול וסמים מכל סוג. בנוסף, לבישת בגדים משוחררים ולא הדוקים, הפסקת רכיבה על אופניים, כמו גם אופני כושר.

הדיקור הסיני וצמחי המרפא ניתנים בהתאם לאבחנה להורדת חום וסילוק לחות או לחימום וחיזוק צ'י ויאנג.