כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

הטיפול ברפואה סינית להלם קרב- פוסט טראומה

טיפול בפוסט- טראומה

בימים אלו יותר מתמיד כולנו רוצים לחבק ולתמוך בהלומי הקרב (פוסט טראומה), אותם אנשים יקרים מטופלים על ידי פסיכיאטרים, תרופות, קבוצות תמיכה ועוד אך האם זוהי הדרך הטובה ביותר?

לעניות דעתי, לא !  עקב אכילס של הרפואה המערבית נמצא בגישה בה נוקטים העוסקים בדבר, המאבחנת על פי קריטריונים קרים ללא ראיית המכלול.

תגובת קרב או כפי שהיא שגורה בפי רבים "הלם קרב", הינה הפרעת דחק פוסט טראומטית ונחשבת כהפרעה פסיכיאטרית מתחום הפרעות חרדה. הפרעה זו מתפתחת לאחר מצב סטרס (טראומתי), כגון תקיפה\אונס, פיגוע או חשיפה לקרב בזמן לחימה.

כיום במדינת ישראל ישנם למעלה מ- 4000 הלומי קרב אשר חיים את חייהם בפחד ובשחזור תמידי של אותם מצבי דחק אשר משתקים את תפקודם היום יומי.

על פי הרפואה המערבית, הטיפול היעיל ביותר לאותם נפגעים הוא טיפול בזמן אמת. לכן, בצה"ל כבר מזמן הגיעו להבנה כי יש לאתר את אותם נפגעים בתגובת קרב בזמן הלחימה עצמה, ולאפס את מחשבתם בעזרת תמיכה על מנת לחזור לפעילות בהקדם האפשרי.

למי מהם שלא אותרו וטופלו במיידית, תשוב חוויית הקרב תוך איבוד הקשר עם הסביבה בהדרגה עד התנתקות. הלומי הקרב יחוו פחד, הפרעות שינה, הפרעות עיכול שונות, ירידה בזיכרון לעומת זיכרונות חיים שחוזרים בהקשר למצב הטראומתי, התפרצויות זעם, קשיי ריכוז ועוד.

הטיפול במצב הכרוני יהיה על פי רוב טיפול תרופתי נוגד דיכאון ממשפחת ה- SSRIכגון פרוזק ואפקסור. בנוסף, יהיה שימוש בקבוצות תמיכה ושימוש בפסיכותרפיה.

לעומתה הרפואה הסינית בה רואים את האדם כמכלול. לכן, כל מחלה תפגע ברמה הפיזית, מנטאלית ורגשית. אנו מאבחנים את האדם על פי חמישה יסודות: עץ , אש, אדמה, מתכת ומים. לכל אחד מיסודות אלו ישנו קשר ישיר לאיברים הפנימיים בגוף וקשר ישיר לנפשו ואישיותו של האדם. לכן כאשר ישנה פגיעה טראומתית בנפשו של האדם תיווצר מיד פגיעה גם במצבו הפיזי.

כאשר אדם חווה אירוע טראומתי כגון קרב, נוצר מצב הקרוי על פי הפילוסופיה הסינית "קריסה של האדמה". מאחר ואותו אדם מאבד את תחושת היציבות והביטחון בחייו, חוויית הפחד וחוסר השליטה על המתרחש מערערים אצלו את יסוד האדמה אשר נתמך על איברי הטחול והקיבה. פגיעה זו יוצרת בשלב הראשוני הסתגרות מפני הסביבה, מפני שהוא מתקשה לסמוך על הסובבים אותו.

הגורם העיקרי על פי הרפואה הסינית  לקריסת האדמה היא חסר קונסטיטוציוני (מבני). כלומר, אדם אשר סבל לפני הטראומה ממחלות כרוניות, חוסר שינה, עבודה מאומצת, שתיית אלכוהול, עודף\חסר בקיום יחסי מין ועוד, אשר התישו את הצ'י (אנרגית החיים) שלו וגרמו לו להיחשף  לטראומה כשגופו ו\או נפשו אינם מוכנים לה.

הטיפול הסיני מורכב לכל אדם בהתאם למצב בו הוא נמצא, אך יכלול תמיד תמיכה בנפש, חיזוק האיברים הפנימיים וחיזוק יכולות קוגניטיביות.

נחזק את האדמה על ידי אכילת פחמימות מורכבות כגון אורז מלא, בורגול, שיפון, בטטה, דלורית, שעועית, עדשים ועוד, מאחר ופחמימות אלו מייצבות את מערכת העיכול ומאזנות רמות סוכר ואילו פחמימות פשוטות יוצרות תנודות חדות של סוכר ומוציאות מאיזון את האדמה (מערכת העיכול) .

נתמוך בנפש ונחזק את הביטחון והיציבות בחייו על ידי הצבת גבולות (בניית לוח זמנים יומי\שבועי) אשר ישיבו לו את השליטה בחייו.

בנוסף נעודד תרגול צ'י קונג (אומנות תנועה רכה אשר פותחה מהקונג פו) שמטרתה לחזק את הקשר בין גוף ונפש, הצ'י קונג מביא את האדם לקחת אחריות על מצבו ולפעול למען עצמו, מפקס את מחשבתו, מעצים את חוסנו הנפשי ומשאיר אותו נקי מחוויית הקורבן.

בנוסף על ידי דיקור וצמחי מרפא נחזק את היכולות הקוגניטיביות של האדם, נפיג מתחים, נפתח אותו לגירויים חדשים ונחזק את הקשר של האדם עם הסביבה אשר ישחררו אותו מכבלי העבר. כך, יכול האדם לקבל מענה שלם אשר יעזור לו להתמודד עם מצבו.