כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

הטיפול בפגיעות קיץ- התייבשות, מכת חום, עקיצות והקשות

פגיעות קיץ

 

הקיץ הקרב ובא מביא עמו מספר לא קטן של "פגיעות" עונתיות, כגון מכות חום, התייבשויות, עקיצות יתושים, הכשות נחשים ועוד. הרפואה הסינית מאפיינת  פגיעות אלו על פי האנרגיה השולטת בעונה זו כלומר אנרגיית יאנג ((yangאו במילים אחרות אנרגיית החום. כדי למנוע את הפגיעות האלו או לטפל בהן בצורה הטובה ביותר, יש לקיים מספר כללים בסיסיים ולשנן מספר דרכי טיפול.

אבחון פגיעות קיץ וטיפול בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא:

הרפואה הסינית התפתחה במשך הדורות עקב התבוננות בטבע ובמערכת היחסים שלנו עמו. רופא הכפר לא ידע כיצד לכנות כל מחלה אך היטיב לראות את הדברים בצורה אובייקטיבית, וכך ידע לאבחן את הבעיה ולמצוא לה פתרון יעיל.

בכתבה זו אנסה להבהיר את אופן האבחנה הכול-כך פשוטה אך המדויקת של הרפואה הסינית.

פגיעות הקיץ מאובחנות על ידי רופאים סינים על פי רמות חומרה. הרפואה הסינית מבחינה במצבים של "עודף חום", "חום חסר" או "חום ורעילות".

כאשר מדובר במצב של חום חסר, הכוונה היא כי לאדם יש מחסור בנוזלי גוף ("חוסר יִין") אשר גורם לחום גופו לעלות. דוגמא לכך היא תופעת ההתייבשות. בזמן חשיפה מוגברת לשמש ללא שתיית מים, גופנו מאבד נוזלים האמורים לסייע לו בשמירה על הומיאוסטאזיס (-homiostesisשמירה על ויסות חום הגוף). הסימנים לכך הם: צימאון, יובש בפה, סחרחורות, סומק, בחילות, הקאות ועוד. הטיפול הוא שתייה מרובה של נוזלים והימנעות מחשיפה לשמש. בנוסף, אכילת אבטיח כולל קליפתו כשהיא מיובשת מועילה להורדת חום ומוסיפה נוזלי גוף. אנשים בעלי נטייה להתייבשויות חוזרות, סובלים לרוב מחסר מִבני (קונסטיטוציוני) של נוזלי גוף (או בלשונה של הרפואה הסינית: חוסר יין מבני). כדי למנוע התייבשות בחודשי הקיץ מומלץ למהול בכל ליטר מים שבע כפות סוכר וכף אחת של מלח. תערובת זו תתרום לספיגה מקסימאלית של הנוזלים בגוף.

פגיעות "עודף חום" נקראות כך משום שגורם הפגיעה וביטויה הוא חום. דוגמה לכך היא מכת שמש, שכתוצאה ממנה טמפרטורת הגוף עולה במיוחד. עקב חשיפה מוגברת לשמש נפגעת מערכת ההומיאוסטאזיס. התסמינים של פגיעה כזו הם: טשטוש, בלבול וחום גבוה ללא הזעה. מצב זה מסוכן במיוחד ומחייב פעולה קיצונית של הורדת חום ושתיית נוזלים. יש לפנות את מי שנפגע לצל ולקרר אותו בעזרת נוזלים פושרים. חשוב להדגיש כי יש להימנע מלהכניסו לאמבטיה קרה כי מים קרים מכניסים את הגוף החם למצב של לחץ (stress).

פגיעת "עודף חום" נוספת היא קלקול קיבה. הפגיעה נוצרת לרוב עקב אכילת מוצרים רגישים לחום כמו מיונז, ביצים וגבינות. (יש לאכלם טריים ככל האפשר ולשמור אותם בקירור בגלל נטייתם להתקלקל במהירות). כאבי בטן, שלשולים והקאות הם חלק מהתסמינים של קלקול קיבה. הקאה או שלשול גורמים לאיבוד נוזלים רבים ולכן מומלץ להקפיד גם במקרה זה על שתייה מרובה.

הטיפול המומלץ על פי הרפואה הסינית להורדת חום הוא דיקור נקודות בקצה הגפיים (נקודות מעיין) ולעיתים אף הקזת דם (כ- 2-3 טיפות). לאחר טיפול במצב האקוטי מומלץ לרקוח צמחי מרפא סיניים להורדת חום ולהזנת נוזלים. החומרים המובילים בטיפול הינם גבס וטלק (gypsum, talcum) (לא לשימוש ביתי).

פגיעת חום ורעילות (לדוגמה הכשת נחש) נחשבת לקשה ביותר מבין הפגיעות. סימני החום הם: אודם, נפיחות וחום מתפתח (מקומי או סיסטמי). רמת הכאב מעידה על עוצמת הרעילות הקיימת בגוף. על מנת למנוע סיבוכים אפשריים יש לנקוט בפעולות הבאות:

בעת הכשת נחש או עקרב מומלץ: 

בעת צריבה ממדוזות מומלץ:

עיקר הטיפול יעשה גם במקרים אלו על ידי דיקור נקודות בקצה הגפיים (נקודות מעיין) להורדת חום, וטיפול בעזרת צמחי מרפא מקררים ומפחיתי רעילות, אשר יאיצו את תהליך ההחלמה.

עונת הקיץ על פי הפילוסופיה הסינית:

ההבדל המהותי בין החורף לקיץ הוא בסוגי האנרגיה השלטת בהן. בתקופת החורף אגרנו כוחות כאשר אנרגיית היִין הייתה בשיאה (אליה משויכים החושך, הקור והאנרגיה הגשמית) . לעומתו עונת הקיץ, היא השיא של אנרגיית היאנג (אליו משויך האור, החום והשמימי). מבין כל עונות השנה משויך הקיץ גם ללב ולאש ובמהלכו אנו נמצאים בתנועה בלתי פוסקת של הגוף והנפש בדיוק כמו אש מרצדת. אנו יוצרים לעצמנו יותר הזדמנויות חברתיות ועסקיות ואינטימיות רבה יותר עם בני הזוג. לכן חשוב לנתב אנרגיה זו למימוש הפוטנציאל וההגשמה העצמית במישור הפיזי, המנטלי והרגשי.

בספר "השאלות הפשוטות" של הקיסר הצהוב נאמר "בתקופת הקיץ נעלם החושך והאור נכנס (לחיינו)". מטופלים רבים מעידים כי בעונת הקיץ מצב רוחם מרומם וחופשי יותר.

כל שנותר הוא לברך אתכם בקיץ מלא הצלחות, הנאות ובריאות.