כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

דיקור סיני לסרטן

מחלת הסרטן בראי הרפואה הסינית

בימים אלו פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי סיבת המוות השכיחה ביותר בישראל היא כתוצאה ממחלת הסרטן. תופעת הסרטן הייתה ידועה לרופאים הסינים מאות שנים קודם לכן, אך שכיחותן של אלו הייתה נדירה ביותר באורח החיים המסורתי אותה חיו וחיים עד היום.

כיום, בעקבות תהליך הגלובליזציה ופתיחותה של סין בפני המערב, רואים בסין עלייה משמעותית במספר הסובלים מסרטן. כיום, קיימת בסין רפואה אינטגרטיבית המשלבת טיפולים כימותרפיים או הרדיותרפיים (הקרנות) יחד עם מתן צמחי מרפא סיניים ודיקור.

הרפואה הסינית מאבחנת את הסרטן על פי אופן ביטויו באדם. לפיכך, הסרטן נחשב כתקיעות של צ'י/דם ולחות עם חום ורעילות. לכן, כל הצטברות שומנית של צ'יסטה/נודולה נקראת "סטגנציית לחות". זאת, משום שאופן ההצטברות של גושי תאים באזור אחד מרמז על סטגנציה (חוסר תנועה) ואילו אופן הילכדותם נחשב ברפואה הסינית כהצטברות של צ'י/דם/לחות.  את חומרת הסטגנציה מתארים ברפואה הסינית על פי נוקשות הגוש הנמוש, תוך בחינת מידת הכאב לו הוא גורם, אם לאו. אבחון מידת החום והרעילות תיעשה במידה וישנה התפשטות של גרורות נוספות שהתגלו בגוף.

הרפואה הסינית, שמה דגש על מספר גורמים פנימיים וחיצוניים המרכזיים להתפתחות הסרטן. גורמים אלו נובעים פעמים רבות מאורח החיים מערבי, אותו רובנו חיים. הגורמים הפנימיים- מצב רגשי לדוגמה, וגורמים חיצוניים מתאפיינים בפתוגנים חיצוניים כגון חיידקים, וירוסים, פטריות וכדומה וכן גם באורח חיים של האדם כגון שעות שינה, מספר שעות עבודה, יחסי מין מרובים/ריבוי פרטנרים, תזונה וכדומה.

גורמים פנימיים כגון לחץ, מתח ועצבנות יוצרים זרימה דיסהרמונית (לא תקינה) בגוף. לאורך זמן הם עלולים ליצור גם חום ותקיעות של צ'י (אנרגיה) ודם בגוף. בנוסף, אורח חיים לא מאוזן כגון עבודה מרובה, שינה לא סדירה ותזונה לא מאוזנת, הינם גורמים מרכזיים נוספים העלולים לגרום בטווח זמן ארוך יותר, לחסר של צ'י (אנרגיה) ודם. חסרים אלו, מאטים את תנועת הדם ויוצרים גם כן תקיעות של צ'י ודם.

תזונה רווית שומנים ועתירת קלוריות עלולה ליצור עומס על הקיבה והמעיים ולאורך זמן תגרום ל "ליחה ולחות" פנימיים. ליחה מעין זו, יוצרת הפרעה בזרימה ההרמונית התקינה של הצ'י והדם וכך מתקבלת שוב, תמונה של הצטברות ליחה/לחות ברקמות הגוף.

הטיפול הסיני ניתן כטיפול תומך הן במהלך הטיפול הכימותרפי והן לאחריו, ומטפל בארבעה תחומים עיקריים:

  1. טיפול להורדת תאים סרטניים אשר ניתן במקביל לטיפול כימותרפיה\רדיותרפיה או לטיפול כירורגי.
  2. טיפול מניעתי אנטי סרטני הניתן לאחר הסרת הגידול או בסיום טיפול כימותרפי/רדיותרפי (הקרנות).
  3. טיפול לחיזוק צ'י ודם בכלל ומערכת חיסונית בפרט אשר ניתן לאורך כל שלבי הטיפול.
  4. טיפול למניעת סיבוכים.

מניעת המחלה

מניעת המחלה, איננה מגילה גנוזה, אלא ידועה לכל. ניתן למנוע מחלות מסוג זה בעזרת אורח חיים הכולל שמירה על איזון פיזי ונפשי של הגוף כאחד. ניתן לשמור על אורח חיים בריא על ידי שמירה על תזונה נכונה, כגון הפחתה בקפאין, הימנעות משתית אלכוהול ועישון, אכילה מוגברת של ירקות ואכילה בזמנים סדירים. בנוסף, בעזרת פעילות ספורטיבית או מדיטציה יומית ניתן להגיע לאיזון הרצוי, הן הפיזי והן הנפשי.

הרפואה הסינית גורסת, כי תזונה יומית צריכה לכלול כ-45% ירקות, כ-35% דגנים, כ-10% בשר (חלבונים) וכ-10% פירות/מתוקים/שמנים וכדומה.

 

יעילותה של הרפואה הסינית

בעזרת דיקור סיני וצמחי מרפא ניתן להקל על תופעות לוואי העלולות להופיע עת עובר המטופל טיפול כימותרפי, כגון בחילות, הקאות, חוסר תאבון, עייפות וירידה במשקל. בנוסף, מטופלים רבים פונים לקבלת דיקור סיני כטיפול יעיל ואפקטיבי להקלה על כאב.

זאת ועוד, למטופלים שסיימו את סדרת הטיפולים הכימותרפיים או הרדיותרפיה, ניתנים טיפולים שונים המסייעים בהעלאת מצב הרוח ושיפור איכות החיים כגון: טיפול בגלי חום, יובש בפה, קוצר נשימה, חרדה ועוד.

חשוב לציין כי בכל הנוגע למחלת הסרטן, הרפואה הסינית איננה תחליף לרפואה הקונבנציונאלית אם כי משלימה לה. השילוב של שתי הגישות יחד, יכול להעלות את אחוזי ההצלחה של הטיפול במחלה ולשפר את איכות חייהם של המטופלים.