כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

סימפיזיוליזיס במהלך ההריון

סימפיזיוליזיס

 

סימפיזיוליזיס הינה תופעה שכיחה במהלך הריונה של האישה המתאפיינת בכאבים באזור האגן, הגב התחתון והברכיים.

תופעה זו מתרחשת עקב השפעתם של הורמונים שונים כגון הרלקסין, המופרש במהלך ההיריון. מפרק האגן, נתמך על ידי רצועות אשר במצב תקין תפקידן הוא לשמור על יציבות תנועת האגן ולמנוע מרווח בין העצמות השונות המרכיבות מפרק מורכב זה. הורמון הרלקסין מופרש במהלך ההיריון במטרה להגמיש את רצועות האגן ולאפשר מעט התרחבות של האגן ותעלת הלידה, ומעבר חלק של התינוק בזמן הלידה מבלי לפגוע במפרק האגן.

תהליך זה יוצר אצל נשים רבות גמישות ייתר ברצועות. כתוצאה מכך, תחווה האישה כאבים חזקים באזור המפשעה, גב תחתון, כאבים בעכוז ובמפרק הירך והברך. סימנים נוספים יהיו קשיים בשינויי תנוחה במעבר מישיבה לעמידה ומישיבה לשכיבה, ולהיפך. כאבים אלו, מקשים מאוד על התפקוד היום יומי בפעולות פשוטות כגון לבישת לבוש, התכופפות, סחיבת דברים, עליית מדרגות וכדומה.

כאבים אלו יופיעו לרוב סביב השבוע ה- 12 ויימשכו עד סוף ההיריון ולעיתים אף לאחריו.

צורת האבחון תעשה על ידי אולטרא סאונד במהלך ההיריון או על ידי צילום רנטגן לאחר הלידה. לא תמיד ניתן יהיה להבחין במרווח בין העצמות.

בנוסף, ניתן לבצע בדיקה עצמית בעזרת לחיצה עם האצבע על העצם שנמצאת במשולש הערווה, בקו האמצע. לאחר יש ללחוץ גם בצידי קו האמצע. במידה והאישה חשה בכאב ולחץ חזק בקו האמצע אך לא בצדדים , יתכן ומדובר בסימפיזיוליזיס ויש צורך בברור אצל הרופא המטפל.

הטיפול המערבי הנפוץ הוא טיפול במשככי כאבים. במקרים כרוניים יותר, תופנה האישה לפיזיותרפיה.

הטיפול בסימפיזיוליזיס

הטיפול האלטרנטיבי מציע חלופות שונות ומגוונות כגון: דיקור סיני, שיאצו, טווינה, רפלקסולוגיה, יוגה ועוד. אלו, יכולים לעזור בשיכוך הכאב וייצוב מפרק האגן. טיפולים אלו ניתנים לרוב כטיפול חד שבועי ומומלץ להמשיכם עד סוף ההיריון.

המלצות למניעה/הקלה על כאבים:

בנוסף, מומלץ לעדכן את הצוות המיילד בעניין הסימפיזיוליזיס, באילו תנוחות מעוניינת ההרה ללדת, ומה הוא טווח התנועה והפיסוק המקסימאלי שלה.