כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

טיפול במעי רגיז

מעי רגיז- IBS- Irritable Bowel Syndrome

תסמונת המעי הרגיז, קרויה כך על שם תפקודו "העצבני" של המעי. אבחנה זו ניתנת על ידי רופא לאחר שהמטופל נבדק ולא נמצא אף ממצא רפואי המעיד על קיומה של מחלה כלשהי אשר ניתנת לזיהוי. הסובלים מתסמונת זו, מדווחים על פעילות מעיים לא סדירה של למעלה מ- 3 חודשים המלווה בכאבי בטן, פעילות מעיים איטית היוצרת עצירות, פעילות מעיים מהירה היוצרת שלשול, נפיחות, גזים, שלשול ועצירות לסירוגין, תחושת חוסר התרוקנות, בחילות, חוסר תיאבון, עייפות, גיהוקים, צואה רירית וכדומה. בנוסף, יתכנו סימנים וסימפטומים נלווים שאינם קשורים למערכת העיכול כגון, דפיקות לב מואצות, הפרעות שינה, חרדה ועוד.

שכיחותה של תסמונת המעי הרגיז גבוהה מאוד וישנן הערכות כי כ- 20% מאוכלוסיית העולם תסבול מאירוע חולף של תסמונת זו וכמחצית מהם יסבלו מתסמונת זו לאורך כל חייהם. שכיחותה של תסמונת המעי הרגיז גבוהה במיוחד אצל נשים ובעיקר בסמוך למועד קבלת הווסת בכול חודש, ככל הנראה עקב שינויים הורמונאליים המשפיעים על מצב הרוח של האישה ומגבירים את רגישות המעי להתכווצויות.

אוכלוסייה נוספת הנוטה לסבול מתסמונת המעי הרגיז הם תלמידי בית ספר וסטודנטים, ככל הנראה עקב הלחץ הרב בוא הם שרויים במהלך תקופת הלימודים והמבחנים.

סיבות להתפרצות אקוטית של מעי רגיז

אכילת מזונות עשירים בשומן (מיונז, חמאה, מרגרינה, בשר כבש, גלידה, קצפת ועוד), שוקולד, אלכוהול, קפה, מזונות מתובלים, מוצרי חלב, מיצי פירות וחוסר בסיבים תזונתיים כגון שיבולת שועל.

סיבות נוספות להתפרצות מעי רגיז הן לאחר דלקת בקיבה\ במעיים או התפשטות של פטריית קנדידה המשנה את פלורת המעי (האיזון העדין של החיידקים הידידותיים במעי).

אולם, הסיבה הנפוצה ביותר להתפרצות מעי רגיז הינה שינויים במצב ריגשי\נפשי. רוב המטופלים מדווחים כי לפני ההתפרצות חוו התקף של לחץ\ חרדה\ אי שקט\ דיכאון\ כעס וכדומה.

הגורמים למעי רגיז

הגורמים למעי רגיז אינם ידועים באופן ודאי עדיין ברפואה אך ישנן מספר סברות והערכות בנושא זה.

ישנן הערכות המדברות על פעילות עצבית לקויה אשר פוגמת בעצבים השולטים ביכולת ההתכווצות של שרירי מערכת העיכול או אף ייתכן כי הגורם הוא ככל נראה הורמונאלי, מאחר ונשים נוטות לסבול מתופעה זו יותר מגברים ובעיקר בגלל קבלת הווסת. השערה נוספת היא כי לתסמונת זו ישנם מרכיבים אוטואימוניים. כלומר, הפרעה במערכת החיסון היא שגורמת לגוף לתקוף את עצמו.

טענה אחרת היא כי תסמונת המעי הרגיז מושפעת משילוב של המערכת ההורמונאלית והמערכת העצבית. מאחר והורמון הנקרא סרוטונין מופרש במוח לצורך השפעה על מצבי רוח. הורמון זה מופרש גם במעיים בעת נוכחות מזון בקיבה ומשפיע על שחרור מיצי עיכול וכיווצים של המעי. על כן, אפשר להבין כי לאנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז ישנה רגישות ייתר\ פעילות ייתר של מערכת העיכול בעת מצב סטרסוגני (מצבי לחץ, חרדה, פחד וכדומה).

הטיפול המערבי במעי רגיז

הטיפול המערבי כולל תרופות להרגעה בכדי לטפל בגורם הרגשי-נפשי, בנוסף לזאת יינתנו תרופות המטפלות בסימפטומים השונים של המטופל, כגון, כאבי בטן, גזים ונפיחות בטנית, עצירות ושלשולים.

חשוב לזכור כי לתרופות המרפות את שרירי המעי ומטפלות בכאבי בטן ישנן תופעות לוואי שונות- כגון חוסר שינה, סחרחורות, יובש בפה ובגרון ועד ישנוניות, בלבול, חולשה ועוד.

מעי רגיז ברפואה הסינית

אבחנת המטופל\ת ברפואה סינית נעשית על ידי בחינת הסימנים והסימפטומים אותם מתאר המטופל בכלל מערכות הגוף ועל ידי כך מתקבלת תמונה כוללת של מצב המטופל, חוסר האיזון בוא הוא נמצא והבנה רחבה יותר של הגורמים הפנימיים והחיצוניים המשפיעים על מצבו הבריאותי ברמה הפיזית- נפשית- רגשית.

על פי הרפואה הסינית, בתסמונת המעי הרגיז מזהים במרבית המקרים מצב משולב של עודף וחוסר באיזון הפנימי העדין של המטופל. מחד, תחושות המטופל מעידות על סימני "עודף" כגון, כאבי בטן\עוויתות ו\או מתח\חרדה\לחץ ו\או עצירות אשר גורמים להחרפת הסימפטומים, מאידך גיסה, יכול המטופל לדווח על סימני "חוסר" כגון, חולשה, עייפות, שלשולים\יציאות רכות, חוסר תיאבון ונפיחות בטנית. חשוב לזכור כי מרבית הסובלים מתסמונת המעי הרגיז נחשבים אנשים "רגישים" יותר או נכון יותר לומר "מגיבים" יותר לסביבה. אנשים אלו מגיבים בהפרעות עיכול ו\או חרדה בכל פעם שניצב בפניהם איזה שהוא מכשול\ מבחן אשר מעמיד אותם במתח או ציפייה לקראת הבאות. על פי הרפואה הסינית איבר הכבד הוא האיבר האחראי על הדרך בה אנו מבטאים את עצמנו במרחב\בסביבה. אנשים אלו, יהיו לרוב אנשים שקטים או מופנמים יותר מאחרים, עקב כך שאנרגיית הכבד (שטבעה מתפרץ כלפי חוץ, אביבי, ומוחצן) נמצאת במצב תקוע, מכונס וחודר כלפי פנים ולכן במקום לראות את אותה אנרגיה חיה ומתפשטת כלפי חוץ אנו נראה אותה עצורה ו- "תוקפנית" כלפי פנים.

לפיכך, הטיפול שיינתן ברוב המקרים יהיה טיפול "מהרמן". כלומר, מצד אחד ייעשה פיזור/וויסות של צ'י (אנרגיה) הכבד מאחר ותנועה לא סדירה של צ'י הכבד יוצרת מתח\לחץ ו\או כאבי בטן ועוויתות בגוף המטופל. מצד שני, ייעשה טיפול לחיזוק מערכת העיכול והסדרת פעילות המעיים על מנת לשפר את הספיגה, להסדיר את היציאות ולמנוע מצב של תשישות ועייפות. בהתאם למטופל, יינתן גם טיפול להתמרת הלחות בכדי לטפל בנפיחות הבטנית, גזים והיציאה הרירית שלעיתים קיימת גם כן.

אופן הטיפול (דיקור, צמחי מרפא ותזונה) מותאם לכל מטופל באופן אישי על פי מידת "העודף" ו- "חוסר" האיזון בוא הוא נמצא, כל זאת, על פי מאפייני הטיפול ברפואה הסינית, כפי שהוסבר לעיל.