כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

טיפול למחלת הנשיקה

מונונוקליאוזיס- מחלת הנשיקה

 

נשיקה או מחלת הנשיקה !   מי מאיתנו לא אוהב את המנהג הנוכרי הידוע של נשיקה עם אהוב\ה בחצות הליל, בתחילת שנה אזרחית חדשה. על אף שזהו איננו מנהג יהודי, רבים במדינתנו חוגגים את ליל השנה האזרחית החדשה, יחד עם בחיר/בחירת ליבם כשבשעה חצות, כמיטב המסורת, נהוג לתת נשיקה חמה ולבבית ליקירנו. נכון, הנשיקה יכולה להיות רגע מרגש ועוד זיכרון נפלא עבורנו, אולם יש לנקוט גם בזהירות רבה, על מנת שמחוויה רגעית זו, לא תופענה תופעות לוואי לא נעימות שיימשכו כמספר שבועות לאחר מכן..

מונונוקליאוזיס זיהומית או בשמה העממי "מחלת הנשיקה", הינה מחלה המאופיינת על ידי חום נמוך לאורך זמן רב, גרון כואב, בלוטות לימפה מוגדלות, עייפות רבה, חולשה כללית, איבוד ריכוז, חוסר תיאבון, ואצל חלק מהסובלים במחלה ניתן לראות הגדלה של הטחול והכבד וחסימה בדרכי אויר עליונות.

מחלה זו נגרמת על ידי נגיף האפשטיין בר (EBV) או ציטומגלווירוס (CMV), נגיף האפשטיין בר מועבר ברוק ולכן ניתן להידבק ממנו דרך נשיקה, שימוש באותם כלי אוכל, כגון שתייה מאותו כוס\קשית או אכילה מאותו מזלג וכדומה.

מחלה זו נקראת כך לא רק בגלל הדרך בה היא עוברת מאחד לשני, אלא בעיקר בעקבות סימני המחלה בה ניתן לראות פעמים רבות טחול וכבד מוגדלים בצורה כזו בה הם נושקים אחד לשני. מרגע ההידבקות ועד להופעת הסימנים, יכולים לעבור בין 4-7 שבועות ("תקופת הדגירה") בהם האדם נושא את הנגיף בגופו. אותו אדם שנדבק במחלה, מבלי להיות מודע לכך מתחיל להדביק אחרים כבר מהרגע הראשון של ההידבקות עוד לפני הופעת הסימנים הראשונים השונים עליו.

הטיפול המערבי במחלה זו הינו סימפטומטי בעזרת מנוחה רבה וכדורים משככי כאב ומורידי חום, אשר מטרתם הינה לטפל בתסמינים השונים של המחלה. מאחר ומחלה זו היא זיהום ויראלי, מערכת החיסון שלנו היא זו היוצרת את הנוגדנים. לפיכך, טיפול אנטיביוטי כזה או אחר עלול רק להחמיר את התסמינים.

מונונוקליאוזיס בראי הרפואה הסינית

על פי הרפואה הסינית, ישנן מספר תיאוריות דרכן אנו יכולים להבין את אופן חדירת הפתוגן לגופינו ואת דרכי ההתמודדות מולו. אחת מהתיאוריות החשובות ביותר ברפואה הסינית נקראת תיאוריית ששת השכבות. בעזרתה ניתן להסביר את "מחלת הנשיקה". תיאוריה זו, מתארת שש שכבות הגנה אשר מונעות כניסה ופגיעה של הפתוגן באדם. לפיכך, ישנן שלוש שכבות חיצוניות ושלוש שכבות פנימיות.

שתי השכבות הראשונות הינן שכבות "חיצוניות" בהן ניתן ליזע או לנקז את הפתוגן מהמטופל מבלי ליצור פגיעה דרמטית. השכבה השלישית הינה שיכבה בה הפתוגן "כלוא" בין פנים לחוץ הגוף, במידה והפתוגן ימשיך ויעמיק הוא עלול ליצור פגיעה פנימית ברמת האיברים או ברמת החומר (יין ודם).

ב"מחלת הנשיקה", ישנן שתי אפשרויות. הראשונה מתארת מצב בו פתוגן חדר את השכבה החיצונית\הראשונה ויצר תגובה קלה בצורת צמרמורות ו\או חום קל ו\או הזעות ובעקבות מערכת חיסונית חלשה המשיך הפתוגן וחדר לשכבה עמוקה יותר ושם יצר פגיעה חזקה אשר מציגה את הסימנים של מחלת הנשיקה.

האפשרות השנייה לחדירת הפתוגן היא מהירה יותר, לפיה האדם נחשף לפתוגן בצורה ישירה-פנימית. כלומר, כאשר אדם אכל או שתה מכלי אוכל של מישהו אחר (אשר נשא את הפתוגן) על ידי שימוש בכלי אוכל של אדם אשר נשא את הנגיף, חדר הפתוגן ישירות למערכת העיכול שלו וכך הוא בעצם דילג על מספר שכבות הגנה ונדבק באופן ישיר במחלה.

לפיכך, הטיפול ברפואה סינית יהיה מעט שונה בכל אחד מהגורמים. כאשר הפתוגן חדר ישירות לתוך גופינו אנו נשתמש במספר שיטות. יינתן טיפול בדיקור וצמחי מרפא סיניים במטרה לנקז את הפתוגן החוצה דרך מערכת העיכול. דרך נוספת, הינה "לייזע" את המטופל, במטרה לשחרר את הפתוגן הכלוא בין השכבות מתוך הגוף. בנוסף לזאת, יינתנו צמחי מרפא ודיקור להרמת רמות האנרגיה וטיפול בסימפטומים השונים. למטופלים חלשים, יש לחזק את מערכת החיסון על מנת לקצר את תהליך תקופת ההחלמה ולמנוע פגיעות נוספות של פתוגנים חיצוניים.

המלצות כלליות לחולים ב"מחלת הנשיקה"

מנוחה, מנוחה ושוב מנוחה- סימן ההיכר של מחלה זו הוא תשישות בעקבות חוסר אנרגיה בכלל וחולשת מערכת החיסון להתמודד עם הנגיף בפרט. לכן, מנוחה יכולה לסייע בהחלמה מהירה.

תזונה- חשוב מאוד לצרוך בעיקר מזונות קלים לעיכול ומלאים בויטמינים, מינרלים וכאלו המעלים רמות אנרגיה כגון ירקות ופרות.  כמו כן מומלץ להימנע ממזונות המכילים קפאין (תה, קפה). מומלץ בנוסף להימנע ממזונות המכילים סוכרים (שוקולד, חטיפים,ריבות וכדומה) מאחר והם מדללים מאגרי ויטמינים ומינרלים ומחלישים את המטופל.

מומלץ מאוד להימנע מאלכוהול, מוצרי מזון מעובדים ומשומרים, מאכלים מטוגנים, חלב ובשר מאחר וגופינו משתמש באנרגיה רבה בכדי לפרקם. בנוסף, מוצרים אלו עלולים להחמיר מצבים דלקתיים בגוף.

פעילות גופנית מתונה מומלצת. יש להתחיל בהדרגה ולהגביר את הקצב בעת ההחלמה. הפעילות המועדפת להתחיל בה היא שחיה או הליכה במים. הפעילות הגופנית חשובה לחיזוק ומתיחת השרירים.