כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

כוסות רוח

כוסות רוח

"כוסות רוח" הינה שיטה עתיקת יומין אשר זכתה לפרסום רב ביותר, מבין שיטות אלטרנטיביות רבות אחרות, דווקא, בעקבות אותם "סימנים" אשר מופיעים על גוף המטופל לאחר הטיפול ונשארים אף ימים אחדים לאחר סיומו (כפי שקרה לג'ניפר אניסטון בערב הבכורה של סרטה החדש). לשיטת טיפול זו, מעלות רבות ושימושים שונים ומגוונים למספר רב של מחלות, אך יתרונה הגדול ביותר הוא בכך שאינה כואבת והשפעתה כמעט מיידית. ניתן לראות את השפעתה החיובית על המטופל תוך מספר שעות מתחילת הטיפול.

היסטוריה

לא ידוע היכן בדיוק הומצאה שיטה זו אך ידוע כי בכתבים העתיקים ביותר של הרפואה הסינית ישנם ציורים של רופא המטפל באמצעות כוסות רוח במטופל. כוסות רוח הייתה שיטת טיפול נפוצה מאוד ברחבי המזרח (סין, הודו, ויאטנאם, תאילנד, קוריאה, רוסיה, אירופה ועוד). אולם, עם התפתחות הרפואה המערבית, הלך ונעלם השימוש בשיטה זו בעיקר ברחבי אירופה.

אודות הטיפול

בעת ביצוע כוסות רוח על ידי מטפל מוסמך, מניחים כוס (כוס מיוחדת המשמשת לצורך טיפול מסוג זה) על גוף המטופל,  ויוצרים תת- לחץ (ואקום) בתוך הכוס, עד אשר ניתן לראות כי העור נשאב פנימה לתוך פנים הכוס.

מטרת הטיפול הינה ליצור "יניקה" של העור באזור בוא נמצאת כוס הרוח. כיום, ישנם מספר רב של כוסות רוח. ישנן כוסות רוח מזכוכית אשר נעשה שימוש באש בכדי ליצור את הואקום בעזרתו, ישנן כוסות רוח מפלסטיק בהן נעשה שימוש במשאבה ידנית אשר שואבת את האוויר מתוך הכוס, ישנן כוסות מבמבוק ואפילו כוסות מסיליקון אשר יוצר שאיבה של האוויר בעת לחיצה על הכוס.

מספר טכניקות בכוסות רוח

"כוסות נעות"- שימוש בכוסות אלו נעשה על ידי מריחת העור בשמן בסיס\ טיפולי ועליו שמים כוס רוח, את כוס הרוח ניתן להניע על פני שטח רחב לאורך שרירי הגב\ ידיים\ רגליים\ בטן עד אשר ניתן לראות סימנים של נקודות אדומות\ סגלגלות על פני העור או עד אשר העור יהפוך לאדמומי. הנעת הכוס יוצרת משיכה של דם לכל אורך האזור ה"פגוע". טכניקה זו יעילה מאוד לכאבי שרירים ולפתיחת נקבוביות לצורך ייזוע במחלות חיצון (הצטננות, התקררות, שיעול, קוצר נשימה וכדומה).

"כוסות עומדות"- שימוש בכוסות נעשה על ידי כך שמניחים את כוס הרוח בצורה סטטית למשך 10-15 דקות או עד אשר העור אדמומי\ סגול. טכניקה זו יעילה לטיפול מקומי בכאבי שרירים ופתיחת נקבוביות.

ניתן לעשות גם "הקזת דם" ועליה לשים כוס רוח, שיטה זו יעילה במיוחד להוצאת חום מהגוף.

יעילות השיטה

טיפול במערכת הנשימה

טכניקה זו טובה לטיפול בבעיות נשימה שונות כגון שיעול, שיעול עם ליחה, קוצר נשימה, אסטמה, נשימה שטחית ועוד. שימוש בכוסות רוח בגב עליון מאיץ את האנרגיה בבית החזה ומאפשר שיפור של פיזור האוויר\ צ'י על ידי הריאות. בנוסף, הנעת הכוסות מאפשרת וויסות תקין של הצ'י (אנרגיה) כלפי מטה (הגוף) ולא כפי שקורה בעת שיעול, אז, יש קושי בשמירה על הצ'י (האנרגיה) בעקבות יציאתו החוצה.

על פי הרפואה הסינית מערכת חיסונית חזקה מגנה עלינו מפני כניסת מחלות חיצוניות לגופינו, ושמירה על חוזקה ו/או חיזוקה נעשים על ידי זרימה של "צ'י המגן" ברמה החיצונית של העור. כוסות הרוח עושות פעולה זו של משיכת הצ'י לרמה החיצונית ועל ידי כך מחזקות את המערכת החיסונית.

טיפול בכאבים

על פי הרפואה הסינית כל כאב הוא ביטוי של סטגנציה=חוסר תנועה. בכל מקום בוא זרימת הצ'י\ הדם מועטת או פוסקת, נוצר כאב. לכן, בעת תחושה של כאב יש להניע את כוסות הרוח באזור הכאב בכדי לחדש את זרימת הצ'י\ הדם באותו אזור.

כאבי מחזור

כאבי מחזור נוצרים גם הם בעקבות הפרעה בתנועת הצ'י והדם באזור הרחם. כאבי מחזור יכולים להגיע לפני ו\או בזמן ו\או לאחר ווסת. הטיפול בכאבי מחזור נעשה על ידי כוסות רוח בגב תחתון או בבטן תחתונה.

ריבוי יציאות\ עצירות

ריבוי יציאות מראה על פעילות פריסטאלטית (תנועת מעיים) מהירה ו\או ספיגה מוגברת של נוזלים לתוך המעיים ואילו עצירות מראה על תנועת מעיים איטית ו\או יובש במעיים. בכל אחד ממקרים אלו ניתן לשים כוס רוח על הבטן ולהניע אותה בהתאם לבעיה, עם כיוון השעון בעת עצירות בכדי לשפר את תנועת המעיים ולשפר את ספיחת הנוזלים, ונגד כיוון השעון בעת שלשול בכדי להאט את תנועת המעיים (התנועה הפריסטאלטית).

טיפול בבעיות עור והוצאת חום מהגוף

על פי הרפואה הסינית כל ביטוי עורי בגוף אשר מופיע בצבע אדום הינו ביטוי של חום פנימי. לדוגמא, אקנה אדום וכואב, פריחה אדמומית על פני העור, פצעי הרפס וכדומה, ובכלל גם מחלות חום למיניהן כגון חום גבוה, כאבי גרון אשר יכולים גם הם להיות מטופלים בעזרת כוסות רוח.

אדם סוכרתי צריך להיזהר מטיפול בכוסות רוח (מאחר וטיפול זה יכול ליצור ירידת סוכר למספר רגעים) וכן גם מטופלים הנוטלים תרופות לדילול דם ונשים בהריון.

טיפול זה מומלץ מאוד לשמירה על איזון הרמה הפיזית- נפשית- מנטאלית, מאחר והוא משפר את תנועת הצ'י (אנרגיה) והדם, מחדש את הרקמות ומרגיע נפש.