כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

כאב ודיקור סיני

כאב


כאב הינו תחושה עצבית המאותתת לנו על סכנה או פגיעה בגופינו. כאב חזק אקוטי מופיע בעת חשיפה פתאומית לגורם מסכן כלשהו ואילו כאב מתון וכרוני מדווח לנו בד"כ על תפקוד לקוי או חוסר תפקוד של אחד ממערכות גופינו.

בראייה הסינית הכאב מאותת לנו על פגיעה בתנועת הצ'י והדם. במצב תקין תנועת הצ'י ודם של האדם תהיה הרמונית וחלקה אך כאשר אותה תנועת צ'י ודם תיחלש או תיפסק באזור מסוים זה תמיד יתבטא בכאב.

אנו צריכים לחוש כאב בכדי שנדע כי גופינו נמצא במצוקה מיידית או כללית (כרונית) וכדי שנפעל לפיתרון אותה מצוקה. במידה ולא נחוש כאב לא נדע כי מערכת כזו או אחרת בגופינו אינה מתפקדת כראוי דבר העלול לגרום לקריסתה. לדוגמא, במידה ולא נחוש צריבה בשתן לא נדע שאנו סובלים מדלקת בשלפוחית השתן דבר העלול להחמיר מאוד ולהפוך לדלקת באגן הכלייה או לחילופין במידה ולא נחוש כאב מקומי בעת "כבד שומני" (סינדרום הנוצר כתוצאה מתזונה לא נכונה) ולאורך זמן ללא טיפול הולם ייפגע בתפקודי הכבד.

כאב אקוטי חזק מאוד- כאב זה בד"כ בא להתריע על כאב מיידי מסכן חיים. כאב זה בד"כ נעלם לאחר מספר שניות מרגע הפגיע. עקב תהליכים שונים המתרחשים במוחנו. (לדוגמא- פגיעת ירי, תאונת דרכים ועוד)

כאב אקוטי- כאב חזק הנוצר כתוצאה מפגיע מקומית. יכול להימשך לזמן מה אך לא מעבר למספר ימים. (לדוגמא- פגיעה באצבע מסכין מטבח, או נקיעת קרסול בעת משחק כדורגל).

כאב כרוני- כאב היכול להתרחש עקב פגיעה חיצונית (טראומה) או כתוצאה מבעיה פנימית (שיעול כרוני,נפילה מסולם אשר גורמת "כתף קפואה" מיגרנה, גסטריטיס וכדומה). כאב זה בה לדווח לנו על פגיעה חיצונית או פנימית או תפקוד לקוי באיבר\מערכת אשר יצר פגיעה ברקמות פנימיות בהן צריך לטפל.

כאשר מדובר בכאב כרוני להיבט הנפשי יש חשיבות גבוה מאחר ולאורך זמן כאב זה "מחליש" אותנו והסבילות לכאב יורדת. כך שכאב לאורך זמן יראה לנו כואב יותר ויותר למרות שעוצמתו יכולה לפחות. ברפואה הסינית מגדירים זאת כחוסר צ'י על רקע עודף, כאמור לעיל על פי התיאוריה הסינית כל כאב הוא מצב של עודף (סטג'\ חוסר תנועה של צ'י ודם)  ופגיעה במערכת אחת יוצרת תגובת שרשרת הפוגעת בכל המערכות, בהתאם לזאת, ניתן להבין כי כאשר עודף זה מתרחש לאורך זמן הוא מחליש את תהליך ייצור הצ'י והדם דבר המחליש את המטופל ואת חוסנו מפני הכאב.

לעניות דעתי, יש לייחס חשיבות גבוהה לכאב ולהתייחס לו בכובד ראש, אך בשום פנים ואופן לא לאבד פרופורציות !

פעמים רבות אני פוגש במטופלים אשר חרדים ממש לקיומם עקב כאב כזה או אחר. ואני אומר שאסור לאמץ את הגישה החרדתית זאת שמאבדת שליטה ובטוחה שחייך הולכים ונגמרים עקב כאב כלשהו. חשוב לזכור, כ- 95% מהכאבים אותם אנו חווים במשך חיינו כמעט מדי יום הם כאבים "סתמיים" אשר יכולים להיפטר בעזרת שינוי קל באורך חיים או טיפול אחד או שניים כזה או אחר.

ישנם דרכים רבות לטיפול בכאב-

הגישה המערבית אשר מעודדת תרופות כאלו ואחרות ובמידת הצורך ניתוח.

הגישה האינטגרטיבית אשר כוללת בתוכה את הרפואה הסינית אשר מעודדת טיפול בעזרת תזונה, מגע (טוינא, שיאצו), דיקור סיני וצמחי מרפא.

לכן כאשר כואב משהו גשו להיבדק, חקרו ושאלו לגבי צורות הטיפול השונות ורק לאחר שהחלטתם מה המתאים ביותר לכם לכו וטפלו בעצמכם.