כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

טיפול במתח וסטרס

דיכאון בראי הרפואה הסינית

חודש זה הוכרז כחודש הדיכאון והחרדה הבינלאומי מה שמאפשר לנו סיבה טובה לעלות נושא זה חזרה לכותרות ולדבר על הגורמים, האבחנות ודרכי הטיפול של נושא זה מנקודת הראות של הרפואה הסינית.

מבחינה מערבית קל מאוד לאבחן דיכאון, כאשר המטופל סובל ממספר סימפטומים כגון מצב רוח ירוד ברוב שעות היום, תיאבון ירוד, עייפות, חולשה\ירידה באנרגיה, חוסר עניין בביצוע פעולות שהיה רגיל לעשות, ערך עצמי נמוך, תחושת אשמה (לעיתים), הפרעות שינה, הסתגרות, תחושת חוסר אונים\תקווה, מחשבות אובדניות ועוד. כאשר מטופל מקבל אבחנה של דיכאון קליני, מיד מתחיל לקבל תרופות בהתאם לדיאגנוסטיקה, והמלצה לקיים שיחות עם פסיכולוג, פסיכותרפיסט וכדומה.

בראי הרפואה הסינית- דיקור סיני

גלילאו גליליי הגדיר לראשונה תופעה פיסיקאלית מאוד מעניינת, הנקראת "כוח האינרציה". משמעותה של תופעה זו הינה כי כל גוף אשר נכנס לתנועה קבועה, ימשיך להתמיד בתנועתו כל עוד לא יופעל עליו כוח חיצוני אחר. תופעה זו אמנם נאמרה על עצמים, אך לא מפתיע לגלות כי היא קיימת גם בבני אדם.

הרפואה הסינית מושתתת על עיקרון זה. החיים נוצרים, מוזנים ומתפתחים בעקבות תנועה בלתי פוסקת של אנרגיה (צ'י) אשר נעה במערכות של גופינו בצורה מושלמת, עד אשר תנועה זאת נעצרת או משתנה על ידי מחוללי מחלה כאלו ואחרים.

הגורמים השונים לפגיעה בתנועת הצ'י התקינה יכולים להיות גורמים חיצוניים, פנימיים ואורח חיים.

גורם פנימי: זהו הגורם הפרה-נטאלי (הקונסטיטוציה-מבניות) עימה אנו באים לעולם. המבנה השורשי העמוק ביותר שלנו הוא זה המנתב אותנו לתגובותינו האימפולסיביות או המאופקות. מבנה אישיותנו, הוא זה הקובע האם אנו אנשים פתוחים או סגורים, מוחצנים או ביישנים וכדומה.

גורמים חיצוניים: טראומה פיזית או רגשית כגון מוות במשפחה, פרידה מאדם קרוב, תאונת דרכים, פיטורים מעבודה, לידה ועוד.

אורח חיים: גורם זה חשוב ביותר מאחר וסביבת חיינו מעצבת את אישיותנו הקבועה מראש. לדוגמא, כאשר אדם הוא בעל אישיות מופנמת, סגורה אך עטוף בסביבה תומכת ומחזקת, הוא יפתח אישיות חזקה ובעלת ביטחון עצמי גבוה, ויהיה בעל יכולת התמודדות עם מצבים משתנים\קיצוניים. לחילופין, אדם בעל אישיות מוחצנת ואימפולסיבית אשר חיי בסביבה שמאפשרת ביטוי לאישיותו תוך שימת גבולות ועמידה בכללי התנהגות מקובלים. אדם מסוג זה, יכול לנתב את האנרגיות שלו לדברים טובים, כגון שחקן תיאטרון, עיסוק בספורט מקצועי וכדומה. אדם מסוג זה, לא יסבול מדיכאון או מניה מאחר ומאפשרים ביטוי לאישיותו בסביבה שבה הוא גודל.

אבחון דיכאון ברפואה הסינית:

כפי שנאמר לעיל, כתוצאה מפגיעה בכוח האינרציה הטבעי בגופינו (הצ'י), ייווצר דיכאון. הרפואה הסינית מאבחנת בין כמה סוגים של דיכאון. אציג בפניכם את הסוגים הנפוצים ביותר:

דיכאון כתוצאה מתקיעות צ'י הכבד מאופיין במצבי רוח קיצוניים משתנים (מניה דיפרסיה), כעס, לשון בצבע סגלגל ודופק תילי, האדם ירגיש "תקוע" כאילו נמצא במבוי סתום בחייו, לעיתים יחוש תסכול מאחר ואינו מצליח להניע את עצמו לדברים שבאמת רוצה. סוג זה של דיכאון, יופיע לרוב לאחר מתח ולחץ לאורך זמן או חוסר מימוש עצמי ו\או כישלון אישי וכדומה.

דיכאון כתוצאה מחסר צ'י של הטחול מאופיין בחוסר תיאבון, יציאות רכות, חולשה והפרעות שינה, ערך עצמי נמוך, הסתגרות ותחושת חוסר אונים. מצב זה של חסר צ'י הטחול, יוביל פעמים רבות גם לתקיעות של צ'י הכבד, אז נבחין במצב מעורב של דיכאון. במקרים קיצוניים דיכאון מסוג זה נקרא גם "קריסת האדמה" מאחר ויש פגיעה באלמנט האדמה (אשר משויך למערכת העיכול)  ויופיע לרוב לאחר פרידה קשה מאדם קרוב, פיטורים מעבודה וכדומה.

דיכאון כתוצאה מחסר דם בלב מאופיין בהסתגרות, התבודדות, האדם יחוש ששימחת חייו נלקחה ממנו, הדיכאון יהיה מלווה בחרדות, דפיקות לב, הפרעות שינה, לחץ בבית החזה ועוד. לרוב, הלשון תהיה חיוורת עם סימני שיניים. סוג זה של דיכאון יופיע לרוב לאחר "שיברון לב", או לאחר אירוע שגרם לעצב רב אבל המטופל.

 הטיפול בדיקור סיני- רפואה סינית

הטיפול בתופעת הדיכאון משלב מספר טכניקות במקביל. לאחר אבחון שיערך למטופל, יעשה דיקור להנעת צ'י הכבד ו\או חיזוק צ'י  הטחול ו\או חיזוק דם בלב. במצבים בהם המטפל יזהה את תופעת "קריסת האדמה" אשר גורמת לבלבול ואי סדר בחייו של המטופל, יינתן בנוסף טיפול בדיקור סיני שמטרתו בעיקר להרגיע את המטופל ולאפשר לו לראות את המציאות בפרופורציות הנכונות- הגדרת גבולות.

בנוסף לדיקור, תינתן במצבים מסוימים פורמולת צמחי מרפא אשר מטרתה להשפיע בצורה טובה יותר על המטופל ברמת החומר זאת, בניגוד לדיקור אשר משפיע על המטופל ברמת הצ'י (האנרגיה).

לסיום, תינתן המלצה למטופל לתרגל צ'י קונג ו\או טאי צ'י, אלו הם תרגילי נשימה ותנועה אשר ינקו את המח העמוס מכל המחשבות, הדאגות והפחדים ויאפשרו תחושת קלילות וגמישות מחשבתית ופיזית במטופל.