כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

הטיפול בקוליק אצל תינוקות על פי הרפואה הסינית

טיפול בגזים

כל הורה מכיר את התקופה המייסרת וחוסר האונים מול ההתפתלויות הבלתי פוסקות של ילדו הפעוט בחודשים הראשונים של חייו בעקבות תופעת הגזים. בדיוק ברגע בוא נראה כאילו הכול מתחיל להסתדר, התינוק רק סיים לאכול, אחרי מקלחת מפנקת, הוא מתחיל לנמנם ולפתע הוא מתחיל לבכות, להתייפח ולהתפתל מכאבים,אלו הם בדרך כלל, כאבי בטן כתוצאה מגזים.

התופעה מתחילה בערך כשבועיים לאחר לידתו ונמשכת עד ארבעה חודשים ויותר. שיאה של התופעה לרוב מתרחש בסביבות גיל שלושה חודשים ובעיקר בשעות הערב והלילה. עם צמיחתו של התינוק, התופעה הולכת ונעלמת וכאשר הוא מגיע לשלב הזחילה לרוב, זה כבר מאחוריו.

על פי הרפואה המערבית,

מערכת העיכול של הפעוט מתקשה לבצע את פעולות העיכול באופן רציף ונכון. עיבוד מזון, ספיגה ועיכול אלה הן פעולות המצריכות מאמץ רב שאינו תמיד אפשרי מצד גופו של התינוק. בנוסף, המעיים המפותלות והקטנות בגופו של התינוק אשר מהוות את החלק המרכזי של מערכת העיכול מתקשות להעביר דרכם את המזון בצורה חלקה ורציפה מה שגורם להצטברות של גזים אשר מקבלים ביטוי בצורת כאבי בטן, נפיחות של הבטן, פליטות וגיהוקים.

סיבה נוספת היכולה ליצור הצטברות של גזים במערכת העיכול היא בליעה מרובה של אויר בזמן הנקה מהשד או אכילה מבקבוק.

על פי הרפואה הסינית,

התינוק גדל והתפתח במשך תשעה חודשים בסביבה נוזלית ורכה אשר עשתה עבורו את מרבית הפעולות הנדרשות להתפתחותו. אולם, ביום שהרך הנולד הגיח אל העולם הוא נאלץ להתמודד עם מרחב חדש המאלץ אותו להשתמש בחושים חדשים.

בחודשים הראשונים לחייו, מערכת העיכול של התינוק היא המערכת העיקרית דרכה חווה התינוק את החוץ עם הפנים. המזון הנכנס לגופו של התינוק ומציג בפניו את העולם בוא הוא נמצא כעת. לכן, על פי הרפואה הסינית קשיי עיכול אלו מקבלים מימד נוסף של "קושי לעכל" את המציאות החדשה אליה הוא נחשף. נוסף על כך, ברפואה הסינית מערכת העיכול של האדם נשלטת על ידי אלמנט האדמה, אשר אחראי על היציבות, השגרה והבסיס של חיינו. למערכת חשובה זו לוקח זמן מה עד שהיא מתחזקת ועומדת בפני עצמה ועד שזה קורה, היא מתאפיינת בתפקוד לקוי אשר גורם לגזים וכאבי בטן אצל התינוק. על מנת לחזק את יסוד האדמה, חשוב מאוד להעניק לפעוט שיגרת חיים קבועה ומסודרת עם הרבה חום, אהבה ותמיכה בכדי שירגיש בטוח ויציב.

על פי הרפואה הסינית, ההסבר לכך שמרבית כאבי הבטן, העוויתות וההתפתלויות מתרחשות בערב ובלילה ולא במהלך היום הוא מכיוון שאחת הסיבות לכך שגזים מצטברים במערכת העיכול היא חוסר תנועה של התינוק.  אולם, על פי הרפואה הסינית במהלך היום האנרגיה השולטת היא האנרגיה ה"יאנגית" אשר יוצרת תנועה במרחב סביבנו ובתוכנו, ואילו בשעות הערב והלילה האנרגיה השלטת היא האנרגיה ה"יינית" אשר יוצרת חוסר תנועה סביבנו ובתוכנו על מנת שנוכל להירגע ולהיכנס למצב שינה ולנוח בשעות הלילה. חוסר תנועה זה של האנרגיה היינית, יוצר הצטברויות של גזים במערכת העיכול אשר באים לידי ביטוי באותם כאבים.

הטיפול בגזים על פי הרפואה הסינית