כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

דרכים להפסקת עישון

עישון- נזקי העישון ודיקור סיני להפסקת עישון

 

רבות כבר נאמר ונכתב אודות השפעותיו המזיקות של הטבק בכלל והסיגריה בפרט, בגופינו.  במאה ה- 15 כאשר הגיעו קולומבוס ומלחיו לארצות הברית, הם גילו את הטבק, אשר שימש את האינדיאנים בטקסים השונים. לאחר מכן, כאשר הגיע הטבק לאירופה הוא שימש את אנשי האצולה והחברה הגבוהה. עם השנים יותר ויותר חברות אכלו לייצר ולשווק את הטבק והסיגריות, דבר שהפך את העישון לנגיש להמונים. בתחילה, בקרב גברים בלבד ורק באמצע שנות המאה העשרים בעקבות כל המהפכות הפמיניסטיות החלו הנשים לאמץ הרגלים של גברים, ביניהם גם את העישון.

בשני העשורים האחרונים אנו עדים להתעוררות ברחבי העולם בקשר לנזקים הקשים אשר מכוללת הסיגריה בגופנו. אין ספור מחקרים בדקו את השפעותיהם של החומרים הכימיים השונים הנמצאים בסיגריה, ואכן הוכח מעבר לכל ספק, כי הסיגריה קשורה באופן ישיר לתחלואה ותמותה גבוהה במגוון רחב מאוד של מחלות כגון: מחלות במערכת הנשימה- ברונכיט, אמפיזמה, סרטן הריאות\ הלוע\ הוושט\ החיך.

מחלות במערכת לב וכלי דם- מגדיל את הסיכוי לאוטם בשריר הלב, מעלה את הסיכוי למחלות קורונריות ותעוקת חזה, גורם לפלפיטציות, הפרעות קצב, הסתיידות של העורקים וקרישי דם.

מחלות במערכת העיכול- מעורר חומציות יתר בקיבה ועקב כך המעשנים סובלים מצרבות וכיבי קיבה.

במחלות מערכת העצבים- עקב פגיעה בהספקת החמצן למערכת העצבים המרכזית נוצרים הפרעות שינה, כאבי ראש, שכחה ורעד בידיים.

ממחלות ערכת העור- נוצרים קמטים בעור והזדקנות מוקדמת עקב פגיעה בהספקת החמצן לעור.

תפקוד מיני- קשיים בזקפה, פגיעה בחשק המיני ובתהליך ייצור תאי הזרע עקב פגיעה בהספקת הדם לאזור הגניטליה.

אצל נשים- פוגע העישון בסדירות הוסת, ירידה בפוריות והקדמת גיל המעבר. בנוסף, ישנה עלייה של פי 10 בהתקפי הלב ובקרישי דם אצל נשים מעשנות אשר נוטלות גלולות למניעת הריון.

בזמן הריון- פוגע העישון בגדילתו ובהתפתחותו של העובר אשר יכולים להוביל ללידת פגים, שפה וחך שסועים, מומי לב ומומים במערכת העיכול.

ילדים- אשר חשופים לעישון פסיבי סובלים בשכיחות גבוה יותר מדלקת ריאות, ברונכיט, דלקות גרון ודלקות בקרום המוח.

עישון בראיה הסינית

מעשנים מדווחים על "סיבות" שונות בגינן הם מעשנים, כגון "כדי להירגע", "לעודד את מערכת העיכול", "להעביר את הזמן" ועוד סיבות רבות ומגוונות. על פי הרפואה הסינית הסיבות השונות נובעות על פי סוגי הטיפוסים שהם.

טיפוסי "עץ"- אלו טיפוסים לחוצים, חסרי זמן, אשר יעשנו את הסיגריה במהירות, כדי שזאת "תעזור" להם להתרכז במשימות היום יומיות.

טיפוסי "אש"- מעשנים חברתיים, יעשנו בדרכים שונות וישתמשו בעישון ככלי למשיכת צומת הלב.

טיפוסי "אדמה"- מעשנים בחברה, ישתמשו בסיגריה כדי למצוא מחנה משותף עם חברים, פעמים רבות הם יחלקו סיגריות לאחרים.

טיפוסי "מתכת"- מעשנים בזמן מצבי מתח ועצב, משתמשים בעישון בכדי לפתוח אותם אל הסביבה. כאשר הם מרגישים סגורים ובודדים, או לחילופין כאשר הם ירצו להתבודד ולהתנתק מהסביבה הם ילכו לעשן בצד.

טיפוסי "מים"- מנסים לרצות את סביבתם ולהשתוות לה, ולכן, פעמים רבות הם ירגישו צורך עז לעשן עם הסביבה למרות שהם כלל לא ייהנו מהעישון.

דיקור סיני להפסקת עישון

הטיפול הסיני מאפשר גמילה מעישון בעזרת מספר כלים כגון: דיקור גוף, דיקור אוזן וטכניקות שונות לדחיית התשוקה לעישון.

דיקור גוף- לאחר שהמטופל אובחן ונמצא חוסר האיזון ממנו הוא סובל נעשה דיקור גוף במשך 6 טיפולים במהלכם נדקרות בגופו של המטופל מספר נקודות אשר מטרתם לאזן ולחזק את המטופל במטרה לאפשר לו להתמודד עם ההחלטה של הפסקת העישון, מטרה נוספת של דיקור הגוף הוא ניקוי רעלים והפחתת הצורך בניקוטין.

דיקור אוזן- נעשה במקביל לטיפולים בדיקור גוף. באוזן נדקרות כ- 5 נקודות שמטרתן לעבוד על האיזון הביוכימי במוח. האדם נשלח לביתו עם מדבקות המכילות מחטים קטנות במיוחד.

טכניקות שונות לדחיית הצורך בעישון- שתיית מספר כוסות מים, הרחה של קופסת בדלים, לעיסת מסטיק ללא סוכר, נשימת מס' נשימות עמוקות, ומחשבה על הסיבות שבגינן החליט המטופל להפסיק לעשן ועוד.

הטיפול הסיני יעיל מאוד כטכניקה לגמילה מעישון מאחר והרפואה הסינית מתאימה לכל מטופל את הטיפול הספציפי לו וכך מקבל המטופל את התמיכה הפיזיולוגית והנפשית לה הוא זקוק בשלב הגמילה.