כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

אקנה- טיפול מערבי וסיני

טיפול באקנה

אקנה (פצעי בגרות), הינה מחלה שכיחה מאוד הנפוצה בעיקר בקרב בני נוער. זוהי מחלה דלקתית כרונית של בלוטות החלב וזקיקי השערות והיא מופיעה בעיקר באזור הפנים, החזה והגב. באזורים בהם בלוטות החלב מורחבות. מחלה זו מופיע אצל כ- 80% מהאנשים בחומרות וצורות ביטוי שונות מאחד לשני. האקנה לרוב יהיה חמור יותר אצל גברים אך בד"כ נשאר זמן רב יותר אצל נשים.

האקנה יכול להתבטא בצורות שונות מפצעון עם ראש לבן ועד פצעונים עם ראשים שחורים, לעיתים נראה נגעים אדומים בולטים ורחבים ואף תיתכן התפתחות של מוגלה בנגעים כתוצאה מזיהום מקומי, במקרים קשים נראה גושים תת עוריים נוקשים ורגישים למגע (כואבים) כתוצאה מסתימת הצינורית בין בלוטת החלב וזקיק השערה. התפשטות האקנה לאזורים נוספים כגון מצח, חזה וגב מעידים על חומרת האקנה. במצבים בהם יש מוגלה רבה וגושים תת עוריים הריפוי איטי יותר וקיים חשש גדול יותר לכתמים וצלקות.

האקנה נפוץ מאוד בקרב בני נוער (כ- 80%), מתוכם אחוזים גבוהים יותר של בנים מאשר בנות עקב הפרשה מוגברת של טסטוסטרון בגיל הבגרות. במידה ושומרים על היגיינה תופעה זו בד"כ חולפת מעצמה בסביבות גיל 21. אצל נשים תופעה זו יכולה להימשך מעבר, ולכן חשוב להיבדק בכדי לאבחן הפרעה הורמונאלית אם קיימת ולטפל בהתאם.

ישנם גורמים שונים היכולים להחמיר את התפשטות האקנה כגון, גורמים הורמונאליים, תרופות שונות, הורמונים לבניית שרירי גוף, תזונה שומנית וחריפה, חשיפה מוגברת של העור לשמנים, גלולות למניעת הריון המכילות מעט אסטרוגן ויותר פרוגסטרון, שפשוף הפנים וחיטוט בעור, חוסר היגיינה, משחות שומניות\ג'ל לשער, ועוד.

צורות שונות של אקנה מתפתחות עקב הפרשה מוגברת של חלב (סבום), זהו חומר שומני המופרש מבלוטות החלב לזקיקי השיער בכדי ללחלח את העור ולמנוע איבוד של נוזלים. הפרשה זו מתגברת בגיל ההתבגרות כאשר רמת ההורמונים האנדרוגנים בגוף משתנה במהירות. תאי עור המתחלפים מהר ומתים יחד עם הפרשת החלב יוצרים סתימה בנקבוביות העור שגורמת להופעתם של ראשים לבנים. אם פתח הניקוז מתרחב, המלנין הנמצא שם מתחמצן ונוצרים ראשים שחורים.

הטיפול המומלץ ברפואה המערבית תלוי בחומרת התופעה במקרים קלים מומלץ על ניקוי עור הפנים בעזרת סבון פנים ושמירה על תזונה נטולת מלחים או רוויה בשמנים, כגון פיצוחים, מטוגנים, ממתקים וכדומה.

במקרים בינוניים מומלץ על אנטיביוטיקה ומשחות המכילות חומצה רטינואית. ובמיקרים קשים עוד יותר תינתן אנטיביוטיקה מסוג מינוציקלין או רואקוטן, תרופות אלו מחייבים מעקב תקופתי אחר בדיקות דם (תפקודי כבד), מאחר ולפעמים יש להם תופעות לוואי קשות.

אקנה ברפואה הסינית,

על פי הרפואה הסינית האקנה הינו ביטוי של עודף חום או עודף חום ולחות. הצטברויות אלו יכולות להיגרם ממספר סיבות שונות:

תזונה שומנית\מטוגן (ציפס, שניצלים, פיצוחים וכדומה), תזונה מתוקה (שוקולד, ביסלי, במבה ועוד) ותזונה חריפה (מזון מטובל מאוד\חריף, אכוהול ועוד). מאכלים מסוגים אלו יוצרים הצטברות של חום\חום ולחות במערכת העיכול עודפים אלו אינם נפלטים מהמערכת בצורה תקינה ולכן זה מתבטא בסופו של דבר על פני העור.

גורמים סביבתיים\אקלימיים כגון סביבת עבודה במקלטים\מרתפים או עבודה כטבח, במקצועות אלו סביבת העבודה היא חמה ולחה. או בחשיפה מוגברת לאקלים חום ולחות (חודשי יולי- ספטמבר בת"א) במצבים אלו גופנו סופג המון חום\חום ולחות ולאלו מאיתנו בעלי נטייה פנימית לצבירת חום אותם עודפים מצטברים על פני רקמות העור ויוצרים את צורות האקנה השונות.

מתח נפשי, עצבנות ואי שקט יוצרים חום פנימי אשר מצטבר ברקמות העור. בנוסף, מתח נפשי לאורך זמן מאט את קצב חילוף החומרים בגופינו וגורם לרעילות בדם.

הטיפול באקנה ברפואה הסינית,

מטרת הטיפול ברפואה הסינית היא לטהר את החום\חום ולחות המצטבר בגופו של המטופל בכדי לנקות את העור מהאקנה, להחזיר את האיזון הפיזי והנפשי בכדי להוריד את רמות המתח בוא המטופל שרוי ולשפר את תהליכי השינוע במערכת העיכול כדי למנוע חזרתם של האקנה, ובנוסף, לחזק את תהליכי הריפוי הטבעי כדי הגוף יוכל להתמודד את תופעות מסוג זה בעתיד.

הטיפול הסיני כולל מספר מרכיבים וכולם יחד חשובים להצלחתו, טיפול בדיקור להורדת רמות המתח וניקוי החום הפנימי, טיפול בצמחי מרפא לסילוק החום והלחות החמה מהמטופל, שינוי תזונתי בכדי למנוע החמרה\חזרה של הקנה ובמקרים קשים יינתנו גם משחות טבעיות עם צמחי מרפא סיניים למריחה חיצונית.

טיפול טבעי באקנה- טיפול באקנה בעזרת צמחי מרפא

 

 

להתחלת טיפול כבר עכשיו צרו קשר עם ניר פלורנטין- מומחה לרפואה סינית