כנסו לפייסבוק

שתפו בפייסבוק

צייצו בטוויטר

קבוצות Google
בקר בקבוצה זו

צור קשר:

אטופיק דרמטיטיס- אסטמה של העור

טיפול באטופיק דרמטיטיס

מחלת העור אטופיק דרמטיטיס היא אחת מעשרת המחלות הנפוצות ביותר בעולם בחולים עד גיל  25 (עד כ- 15% מהאוכלוסיה). מחלה זו הולכת וגדלה בשכיחותה בעקבות שינויים סביבתיים כגון זיהום האוויר (כמות אלרגנים גבוה יותר באוויר), שינויים באורח החיים המערבי- תזונה לא נכונה, מתח נפשי רב ועבודה מרובה.

מחלה זו מכונה גם "אסטמה של העור" בעקבות שכיחותה בקרב ילדים רבים אשר סובלים מאסטמה בסמוך או בזמן המחלה. מחלה זו הינה דלקת אלרגית בקפלים הפנימיים של הידיים והרגליים המאופיינת בתפרחת אדמומית וגרד כרוני.

כמחצית מהתינוקות הסובלים ממחלה זו סובלים ממנה כבר בשנה הראשונה לחייהם, ואצל שליש מהחולים תופיע המחלה בין גיל שנה לחמש שנים. כ- 80% מהחולים נרפאים עם הגיעם לבגרות ואצל 20% מהחולים תמשיך המחלה להגיע בהתקפים, אחת לתקופה. קשה מאוד לצפות את התפתחות המחלה אך ככל שמתבגרים, תדירות ההתקפים פוחתת ועוצמתם יורדת.

לאטופיק דרמטיטיס מספר מאפיינים עיקריים:

הגורמים המדויקים לאטופיק דרמטיטיס אינם ידועים אך הדעה הרווחת ברפואה המערבית היא כי המחלה נובעת מצירוף של גורמים תורשתיים, סביבתיים וגורמים נפשיים. בכ- 70% מהמטופלים קיים רקע של היסטוריה משפחתית. ייתכן והמחלה לא תופיע באותה צורה (אלא כמחלה אלרגית אחרת) או אפילו תדלג על דור אחד או יותר. בנוסף, עלולות להיות הפרעות במערכת החיסון עקב תגובה אוטואימונית (הגוף תוקף את עצמו) אלרגית מוגברת למזהמים ולאלרגנים. עקב כך, למטופלים אלו תהיה נטייה לרגישות ייתר ונטייה לגירוי ייתר. על כן, חולים אלו יסבלו לרוב מאחד או יותר מהתופעות הבאות: אסטמה, קדחת השחת, רגישות מוגברת למזונות, רגישות לחומרים ולבדים סינתטיים\מצמר וכדומה.

אטופיק דרמטיטיס בראי הרפואה הסינית,

על פי הרפואה הסינית ישנם מספר גורמים היכולים ליצור מחלה זו. הגורם הפוסט-נטאלי (תורשתי), חולשת צ'י המגן (פגיעה במערכת החיסון) וחוסר איזון פנימי היוצר חום פנימי במערכת העיכול.

הגורם הפוסט נטאלי, הינו איכות הצי' (המטען הגנטי) איתו אנו מגיחים אל העולם. ניתן לראות תינוקות רבים אשר כבר מיום היוולדם נוטים לצבור חום פנימי או שהינם בעלי רגישות מוגברת לחומרים. כל אלו מועברים מההורים.

חולשת צ'י המגן, אותה רגישות מוגברת של מערכת החיסון לחומרים שונים נתפסת על פי הרפואה הסינית כחולשת "צי המגן"(הצ'י העוטף ומגן על הגוף מבחוץ) מאחר ועל פי הרפואה הסינית צ'י המגן אמור להתמודד עם אלרגנים שונים ולאפשר לגוף להתנהל בחופשיות במרחב ללא השפעות דרמטיות על העור.

חום איזון פנימי, על פי הרפואה הסינית ישנם גורמים רבים היכולים ליצור חום פנימי (=חוסר איזון פנימי) כגון:  תזונה חריפה ו\או שומנית אלכוהול, אכילה בשעות הלילה, אורח חיים לא תקין, עבודה בתנאי חום ולחות, מצב נפשי- מתח\עצבנות ועוד גורמים רבים יכולים ליצור חום פנימי אשר לאורך זמן יוצא כלפי חוץ- רמת העור. כאשר החום הפנימי מגיע לרמת העור הוא מכלה את הנוזלים ויוצר יובש, אדמומיות וגרד.

הטיפול באטופיק דרמטיטיס בעזרת דיקור סיני,

הטיפול הסיני משלב בתוכו מספר דרכי פעולה במטרה לתת מענה שלם לבעיה:

טיפול בצמחי מרפא (בהתאם לאבחנה ספציפית) אשר מטרתם הורדת החום הפנימי, הרגעת המצב הנפשי ו\או חיזוק הצ'י המגן.

לעיתים ניתנים גם קרמים לשימוש חיצוני המורכבים מצמחי מרפא סיניים אשר מטרתם ללחלח את העור ולמנוע יובש ופציעה של העור .

דיקור סיני כטיפול משלים לצמחים, מעולה להרגעת המצב הנפשי והורדת חום פנימי בכדי להוריד את אי השקט והגירוד הגורם לפציעתו של העור והחמרת המחלה.

טיפול התנהגותי אשר ימנע מגע עם חומרים אלרגנים במהלך ההתקף האטופי. החומרים האלרגנים הנפוצים הם: צמר, בד סינתטי, סבונים מייבשים, דטרגנטים, פרחים ופולן (אבקת פרחים), חומרים כימיים כמו כלור, שמן מינראלי, חומרי המסה, עישון, אבק (קרדית האבק), חול, פרוות של בעלי חיים.

סרטון הדגמה של דיקור סיני לאטופיק דרמטיטיס

לטיפול בבעייתכם כבר עכשיו צרו קשר